Connect with us

Nauka

UCZ SIĘ SPACERA we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Published

on

UCZ SIĘ SPACERA we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
UCZ SIĘ SPACERA we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Nauka chodzenia w reżyserii Pawła Miśkiewicza to podróż przez dramat, prozę i poezję Tadeusza Różewicza – jednego z najbardziej cenionych pisarzy w światowej literaturze przełomu XX i XXI wieku. życie z kolei widzi swoje odbicie w arcydziele. Życie, wiara w człowieka rodzi się i umiera zbiegając się z kolejnymi etapami jego biografii: chaos wojny, śmierć bliskich, świadomość własnych słabości i ograniczeń, kruszą się wielokrotnie z trudem odbudowywane fundamenty.

Różewicz znany jest z tego, że cytuje swojego ulubionego Mickiewicza: „trudniej dobrze przeżyć dzień niż napisać książkę”. W tej sztuce aktorzy nie są przypisani do postaci. Anna Błaut, Krzesisława Dubielówna, Maria Kania, Anna Kieca, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Krzysztof Boczkowski, Przemysław Kozłowski, Marcin Łuczak, Jerzy Senator przyjmują różne wcielenia, krąg w przestrzeni metafor, obserwacji i Poety.Poeta, który po latach twórczej działalności zamilkł – bo, jak powiedział: „poeta, który myśli poważnie (myśli w ogóle) musi milczeć” – patrzył na świat z dystansu. Chodził po parkach, górach, łąkach we Wrocławiu, Konstancinie, Karpaczu, czasem z wdziękiem „zabawnego starca”, nie znosił życia, intrygi codzienności, fałszywych dążeń i wzorców, degradacji sztuki.. Dał dowód życia godny jego arcydzieł, ale zawsze uciekał przed wzniesionymi dla niego pomnikami. W scenariuszu wykorzystano m.in. fragmenty dramatów Tadeusza Różewicza – dramaty: Wyszedł z domu, Rajski ogródek, Śmieszny staruszek, Kartoteka; proza: Moja córeczka, Matka odchodzi, Śmierć w zmianie kształtu, Przerwany egzamin, Próba rekonstrukcji, Nowa szkoła filozoficzna, Grecki; poezja: Duszyczka i jego wiersze.

W obsadzie znaleźli się Anna Błaut, Maria Kania, Anna Kieca, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Krzysztof Boczkowski, Przemysław Kozłowski, Marcin Łuczak, Jerzy Senator, Krzesisława Dubielówna (występy specjalne).

Dowiedz się więcej na https://www.wteatrw.pl/pl/index.php?id=10&idd=21.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *