Nauka
Nowe gatunki chrząszczy odkryte w skamieniałej kupie przodka dinozaura
Naukowcy odkryli liczący 230 milionów lat gatunek chrząszcza, badając okaz skamieniałego kału, czyli koprolitu, w Polsce. Wyniki opublikowano w zeszłym tygodniu w Aktualna biologia.
Martin Fikácek z Narodowego Uniwersytetu Sun Yat-sen na Tajwanie i jeden z autorów artykułu wyjaśnia w e-mailu do Indyjski Ekspres: „O ile wiem, nasze skamieniałości są pierwszymi opisanymi z koprolitu. Koprolity były do tej pory w dużej mierze pomijane i po prostu niszczone. Mamy nadzieję, że teraz ludzie zrozumieją, że mogą zawierać cenne okazy, i zajrzą do nich i przeanalizują więcej. ”
O nazwie Koprolityczny triamyksachrząszcz został znaleziony w rufie Silesaurus opolensis. „Silesaurus opolensis był stosunkowo niewielkim przodkiem dinozaura, który żył w Polsce około 230 milionów lat temu. Miał ponad sześć stóp długości, długi ogon i szyję, ważył około 15 do 20 kilogramów i był smukłym, zwinnym zwierzęciem. Chociaż połknął kilka osobników Triamyxa, chrząszcz był prawdopodobnie zbyt mały, aby był jedyną ofiarą. Zamiast tego chrząszcz prawdopodobnie żył w środowisku, w którym żerował Silesaurus i był spożywany wraz z większymi owadami i innymi produktami spożywczymi” – wyjaśnia główny autor Martin Qvarnström z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.
Koprolit został zeskanowany przy użyciu specjalnej techniki zwanej mikrotomografią synchrotronową. „Działa na tej samej zasadzie, co szpitalne tomografy komputerowe. Maszyna zasadniczo skanuje gęstość materiału, przez który przechodzą promienie rentgenowskie. A jeśli znajdziemy dobry kontrast między gęstością obiektu wewnątrz koprolitu (w naszym przypadku chrząszcza) a „materiałem otaczającym” koprolitu, możemy cyfrowo usunąć koprolit wokół chrząszcza i uzyskać model 3D chrząszcza.” wyjaśnia dr Fikácek.
„Problem z naszymi chrząszczami i ogólnie owadami polega na tym, że są małe. Dlatego nie możemy skanować szpitalnymi tomografami komputerowymi, a potrzebujemy urządzeń o znacznie wyższej rozdzielczości”, mówi, wyjaśniając, dlaczego zeskanowano koprolit w zakładzie synchrotronowym w Grenoble we Francji, który jest w tej chwili jednym z najlepsze na świecie, oferujące jak najwięcej szczegółów przy dzisiejszej technologii”.
Zespół planował zbadać dużą liczbę koprolitów, przeanalizować ich zawartość, przypisać je producentom, a tym samym spróbować zrekonstruować fragmenty pradawnych sieci troficznych. Pomoże to lepiej zrozumieć pradawne ekosystemy i ich zmiany w czasie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”