Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska przeciwstawia się sądowi UE, odmawiając zamykania dużych kopalń węgla

Published

on

Polska przeciwstawia się sądowi UE, odmawiając zamykania dużych kopalń węgla

Polski rząd oparł się nakazowi z góry Unia Europejska Sąd, który nakazał natychmiastowe zamknięcie dużej kopalni węgla brunatnego. Urzędnicy powiedzieli, że wstrząśnie to systemem energetycznym kraju i spowoduje utratę tysięcy miejsc pracy.

– powiedział minister rozwoju kraju Jarosław Gowin Polska Nie zamykałbym kopalni węgla brunatnego w Turowie na granicy z Niemcami i Czechami, ale podjąłbym „bardzo intensywne zabiegi dyplomatyczne i prawne”, aby zapewnić niezakłóconą pracę kopalni i przyłączonej do niej elektrowni, która generuje 7% polskiego energia.

Trybunał Sprawiedliwości UE w piątek nakazał Polsce natychmiastowe zamknięcie kopalni, biorąc pod uwagę skargi Pragi, że wody gruntowe zostały odprowadzone z terytorium Czech, a Polska niedawno przedłużyła pozwolenie bez odpowiedniej wcześniejszej oceny środowiskowej. Jest to środek tymczasowy do czasu wydania przez sąd pełnej decyzji.

Gowin powiedział, że postrzega decyzję sądu jako „skandalicznie nieadekwatną” do sytuacji i skutkowałaby „utratą dziesiątek tysięcy miejsc pracy i bardzo poważnymi zakłóceniami w polskim systemie energetycznym” oraz odcięciem zasilania milionów gospodarstw domowych.

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska rozpocznie negocjacje z Pragą i podniesie nowe kwestie w sądzie UE, aby jasno opisać sytuację i uniknąć „katastrofy”.

W poniedziałek spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Andrejem Babišem przed szczytem UE w Brukseli, aby omówić rozwiązania problemu mierzei.

Morawiecki powiedział dziennikarzom w Polsce, że decyzja sądu była „bardzo niebezpieczna z punktu widzenia potencjalnych zagrożeń dla środowiska, ale także niebezpieczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i dla zatrudnienia ok. 5 tys. Osób” pracujących w Turowie.

Zauważył, że Republika Czeska i Niemcy eksploatował kopalnie i elektrownie węgla brunatnego w pobliżu granic Polski.

Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział, że wyżsi rangą przedstawiciele czeskiego i polskiego rządu oraz inni urzędnicy spotkali się już, aby omówić sytuację w Turowie.

READ  Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Kancelaria Sejmu usunęła zdjęcie

„W tej chwili przedstawiamy nasze pomysły i sugestie dotyczące tego, co strona polska powinna zrobić lub co powinna nam zaoferować” – powiedział. „Jesteśmy gotowi do negocjacji. Mówimy o tym od wielu lat. „

„Nigdy nie otrzymaliśmy jasnych pisemnych gwarancji, w jaki sposób Polska zrekompensuje negatywne skutki [the mine] musi wobec obywateli Czech ”- powiedział Brabec.

Aby osiągnąć ambitne cele UE w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, Polska stopniowo wycofuje swoje główne paliwo, węgiel kamienny, ale nadal bazuje na węglu brunatnym. Krytycy twierdzą, że odejście od węgla i przyjęcie czystej energii jest zdecydowanie za wolne.

Niedawno opublikowany plan energetyczny mówi, że ostatnia kopalnia zostanie zamknięta do 2049 r., Ale krytycy twierdzą, że zrobi to wcześniej, ponieważ polska produkcja węgla jest nieefektywna i wiąże się z ogromnymi kosztami, które pokrywa budżet państwa.

UE chce, aby odnawialne źródła dostarczały co najmniej 32% energii elektrycznej wytwarzanej przez blok 27 państw do 2030 r. Jednak plan Polski zakłada 23% udziału w zielonej energii i do 56% udziału węgla w miksie energetycznym.

Węgiel stanowi 65% źródeł energii w Polsce, w tym 17% z węgla brunatnego, a około 25% energii w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych i biopaliw. Kolejne 10% pochodzi z gazu i innych źródeł.

Utrzymująca się silna zależność Polski od węgla jest źródłem napięć w UE, ponieważ stara się ona osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w bloku i powstrzymania globalnego ocieplenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *