Gospodarka
Democracy Digest: Nowe przepisy dotyczące organizacji pozarządowych są powodem do niepokoju na Węgrzech iw Polsce
Nowe dowody pojawiają się w procesie dziennikarzy o zabójstwo; Słowacja na czerwonej liście; Brak pokoju dla niespokojnej koalicji
Słowacki Sąd Najwyższy zapowiedział, że na rozprawie publicznej 15 czerwca podejmie decyzję w sprawie odwołania prokuratury od niewinnych wyroków skazujących w procesie o zabójstwo dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.
Kumpel Marian Kocner, rzekomy przywódca myśli o zabójstwie, który już siedzi w więzieniu po tym, jak został skazany za oszustwo, oraz jego rzekoma partnerka w zbrodni, Alena Zsuzsova, zostali w zeszłym roku uznani za niewinnych przez specjalny sąd karny z powodu braku dowodów. Tomas Szabo został skazany na 25 lat więzienia za udział w zabójstwie 27-letniego Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusnirovej.
Wyrok, który był ściśle przestrzegany w kraju i za granicą, wywołał kontrowersje i został skrytykowany przez kilku wybitnych słowackich prawników.
Oczekuje się, że Sąd Najwyższy albo potwierdzi wyroki, albo uchyli decyzję Specjalnego Sądu Karnego i odeśle sprawę do ponownego rozpoznania. Mogłoby to być również podejście krok po kroku, tj. Potwierdzenie lub nawet rozszerzenie wyroku Szabo przy jednoczesnym odwróceniu statusu niewinności Kocnera i Zsuzsovej. W obu przypadkach Sąd Najwyższy nie może skazać dwóch oskarżonych bez nowego procesu.
Obserwatorzy twierdzą, że nowy proces Kocnera i Zsuzsovej jest później najbardziej prawdopodobnym wynikiem Rewelacje Dziennik Dennik N rzuca światło na pisemne orzeczenie specjalnego sądu karnego z grudnia ubiegłego roku w innej sprawie o morderstwo, w której sąd uznał Zsuzsovą za winnego bycia pośrednikiem w zabójstwie Laszlo Basternaka, burmistrza małego miasteczka z południowej Słowacji w 2010 roku.
Chociaż orzeczenie to nie jest ostateczne, a jej odwołanie do Sądu Najwyższego jest w toku, ujawniło ono silne podobieństwa między rolami, jakie Zsuzsova odegrała w ułatwianiu dwóch morderstw motywowanych politycznie w ciągu ośmiu lat.
Pozostają jednak wątpliwości co do składu Senatu Sądu Najwyższego, który rozpatrywał apelację prokuratora w procesie Kuciaka. Dwóch z trzech sędziów było wymienianych w prywatnych komunikatach związanych ze skandalami korupcyjnymi w całym sądownictwie – nawet przez samego Kocnera. Pomimo tych znaków zapytania Senat pozostaje bezstronny – powiedział jego przewodniczący Peter Paluda.
Tymczasem słowacka kampania szczepień napotkała kolejną przeszkodę, gdy chaos ogarnął wydawanie świadectw szczepień osobom, które otrzymały pełną dawkę wstrząsów COVID-19.
W przeciwieństwie do sąsiednich krajów, Słowacja nadal musi wdrożyć jednolity system, który tworzy standardowe dokumenty. Zamiast tego pacjenci musieli szukać dokumentów, które pozwoliłyby im podróżować przez granice, gdy Europa powoli otwiera się ponownie po ustępującej pandemii.
Lekarze rodzinni stwierdzili, że nie mogą przedstawić zaświadczeń i kierowali pacjentów do ośrodków szczepień. Ci z kolei argumentowali, że brakowało im możliwości wydania dokumentów. Pacjenci w pośpiechu nie mieli innego wyjścia, jak tylko zapłacić prywatnemu Instytutowi Szczepień i Medycyny Podróży, który wydaje znormalizowane dokumenty w całej Europie – poinformował dziennik SME.
Jednak brak spójności skłonił Czechy i Belgię do usunięcia Słowacji z listy stref wolnego i bezpiecznego podróżowania i umieszczenia tego kraju na Czerwonej Liście. Minister spraw zagranicznych Ivan Korcok przyznał, że jest to problem, ale nie przedstawił harmonogramu wprowadzenia systemu.
Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky potwierdził później, że do końca tego tygodnia „tymczasowe” zaświadczenia w języku słowackim i angielskim, uznawane za granicą, będą dostępne, ponieważ urzędnicy pospiesznie wprowadzili aplikację i system elektroniczny, który usprawniłby ich wydawanie.
Minister dodał, że dokumenty wstępne zostaną zastąpione certyfikatem normy europejskiej, gdy tylko będą dostępne 26 czerwca. Opozycyjna partia SMER-SD zagroziła wotum zaufania w celu zwolnienia Lengvarsky’ego, jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana do następnego poniedziałku.
W innym miejscu doszło do kolejnego konfliktu między ministrem finansów Igorem Matovicem a jego odwiecznym wrogiem, ministrem gospodarki Richardem Sulikiem, po tym, jak Sulik publicznie skrytykował proponowane przez Matovic zwiększenie deficytu budżetowego o 3,4 mld euro. „Jesteśmy stroną odpowiedzialną za budżet” – powiedział Sulik, kpiąc z podejścia Matovica za rzekomą niekompetencję.
Ostatnie badania pokazują, że Słowacja będzie miała jedną z najszybciej starzejących się społeczeństw i do 2070 r. Nastąpi największy wzrost wydatków publicznych na osoby starsze w jakimkolwiek kraju UE, co będzie stanowić ogromne obciążenie dla i tak już napiętej gospodarki.
Jednak były premier Matovic nie przyjmuje dobrze rozwiązania problemu, oskarżając Sulika o próbę rozbicia rodzącego się rządu premiera Eduarda Hegera i oskarżając Sulika o obalenie własnej koalicji w marcu. Dodał, że krytyka Sulika była niczym innym jak „populistyczną paplaniną” i nazwał jego partię SaS „niszczycielem rządów”.
Premier Heger zasugerował, że wymiana jest problematyczna i wezwał do bardziej ugodowej komunikacji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”