Connect with us

Zabawa

Rodziny więźniów Auschwitz odrzucają stanowisko byłego premiera w radzie muzeum

Published

on

Rodziny więźniów Auschwitz odrzucają stanowisko byłego premiera w radzie muzeum

WARSZAWA, Polska (AP) – Krewni byłych polskich więźniów Auschwitz protestują przeciwko powołaniu czołowego członka prawicowej partii rządzącej do rady doradczej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Twierdzą, że była premier Beata Szydło tolerowała ugrupowania „jawnie faszystowskie” i wspierała m.in. próby stłumienia badań nad Holokaustem.

W kwietniu Szydło zostało powołane do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, grupy eksperckiej, która doradza dyrektorowi muzeum. To skłoniło trzech członków dziewięcioosobowego ciała zrezygnowali eksperci, po czym nastąpiła czwarta rezygnacja zgłoszona w tym tygodniu.

W piątek wieczorem portal informacyjny Onet przyniósł list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego przez dzieci i wnuki byłych polskich więźniów i ocalałego z Auschwitz.

Nie chcieli Szydła z powodu niej i silnego sprzeciwu rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość wobec przyjmowania uchodźców oraz prób pozyskania w przeszłości prawicowych wyborców przez Partię Konserwatywną.

„Pamiętamy wypowiedzi, które wykluczały uchodźców, podważały dorobek badaczy Holokaustu, otwarcie tolerowały organizacje faszystowskie i ostatecznie odrzucały sojusze Unii Europejskiej” – pisali Morawiecki według cytowanego listu Onet. „Nie zgadzamy się z tym.”

Na początku II wojny światowej niemieckie siły zbrojne prowadziły Auschwitz jako obóz dla polskich więźniów, w tym duchownych katolickich i członków ruchu oporu. Później założyli pobliski Birkenau do masowych mordów Żydów z całej Europy. W sumie na miejscu w południowej Polsce zamordowano dziś około 1,1 miliona ludzi.

Wśród podpisujących list do Morawieckiego znalazł się syn i dwie wnuczki kapitana Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych bohaterów polskiego ruchu oporu. Pilecki zgłosił się na ochotnika jako więzień Auschwitz i przed ucieczką przemycał raporty o okrucieństwach. Po wojnie był torturowany i rozstrzelany przez komunistów w pokazowym procesie.

W piątek wieczorem nie było natychmiastowej reakcji polskiego rządu.

Minister kultury Piotr Gliński, który powołał Szydło do rady, zareagował po trzech pierwszych rezygnacjach potępieniem.

READ  Profil Polski – Kalendarium – BBC News

Gliński powiedział, że to dla muzeum zaszczyt mieć Szydło w radzie, mówiąc, że rezygnacje grożą „upolitycznieniem dyskusji o najważniejszym w Polsce muzeum martyrologii, miejscu światowego dziedzictwa”.

Szydło jest teraz posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Studiowała etnografię i historię, pochodzi z okolic Oświęcimia, polskiego miasta, w którym znajduje się były obóz zagłady Auschwitz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *