technologia
Chicopee Library oferuje polskie programy historyczne i kulturalne
Pandemia COVID-19 zaprzestała programowania osobistego, więc pracownicy Biblioteki Publicznej Chicopee zaczynają planować zajęcia na świeżym powietrzu, które mogą przywrócić pewną aktywność do biblioteki. Jednak dzięki tej technologii niektóre programy są oferowane online.
Niedawny grant CARES Act od Institute for Museum and Library Services na zapewnienie wirtualnych programów nauczania na odległość został przekazany bibliotece za pośrednictwem Massachusetts Board of Library Commissioners. Przez najbliższe sześć miesięcy Biblioteka Chicopee będzie prezentować szereg programów poświęconych historii i kulturze Polski.
Partnerami i uczestnikami są Polskie Towarzystwo Genealogiczne Massachusetts, Polskie Towarzystwo Dziedzictwa w Northampton, ChicopeeTV, Bernat’s Deli, Polskie Centrum Odkryć i Nauki oraz Dom Monachium. Biblioteka prezentuje mieszankę zarejestrowanych zdarzeń i programowania zoomu.
Genealogia 101: Pierwsze kroki Podążanie za drzewem genealogicznym, program powiększania z Julie Sczcepankiewicz, odbędzie się 27 maja o godzinie 14:00. Zarejestruj się w tym programie, wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected].
Biblioteka udostępnia łącze powiększenia do programowania na żywo. Nagrane treści wideo są wyświetlane w ChicopeeTV, a następnie publikowane na kanale ChicopeeTV na Facebooku i na jego kanale Vimeo. Kiedy filmy zostaną opublikowane, linki zostaną udostępnione na stronie internetowej Biblioteki Publicznej Chicopee. Część treści będzie również dostępna na stronie YouTube Biblioteki Publicznej Chicopee pod adresem chicopeepubliclibrary.org/polish-virtual-programming.
„Chicopee było pod silnym wpływem imigracji, zwłaszcza Irlandczyków, Kanadyjczyków francuskich i Polaków. Pierwsze grupy polskich imigrantów przybyły w 1880 r. I pracowały w młynach. Do 1910 roku Chicopee miało więcej polskich firm niż jakakolwiek inna parafia w Nowej Anglii ”- zauważyła Carol Lynne Bagley, starszy bibliotekarz w
Biblioteka Publiczna Chicopee. „Później Polacy pomagali budować siłę roboczą w firmach produkcyjnych, takich jak Fisk, oraz firmach, takich jak sklepy spożywcze, banki i sklepy specjalistyczne. Można dziś zobaczyć wpływ na biznes, kościoły i politykę w całym naszym mieście. „
Chicopee jest także siedzibą Polskiego Centrum Nauki i Odkryć oraz wielu aktywnych grup społecznych związanych ze społecznością polską.
Według Bagleya wiele osób lubi genealogię, ponieważ łączy ich ona z przeszłością i nadaje im tożsamość: „Wraz ze wzrostem liczby testów DNA, transmisji telewizyjnych i genealogicznych baz danych pojawia się więcej reklam, które zachęcają ludzi do zapoznania się z własną historią. Omów genealogię . I zdecydowanie ekscytujące jest znalezienie członków rodziny, o których nie wiedziałeś. „
Niektóre z programów, które były możliwe dzięki grantowi w wysokości 2500 dolarów, obejmują wykład lokalnego historyka Steve’a Jendrysika na temat tego, jak polscy imigranci zbudowali Chicopee; dyskusja na temat dorocznej Parady Pulaski Day w Northampton z Bobem Gibowiczem; Wirtualna wycieczka po Polskim Centrum Odkryć i Nauki z lub Ronem Lechem oraz kurs genealogiczny dla początkujących oraz przegląd Polskiego Towarzystwa Genealogicznego Massachusetts z Julie Sczcepankiewicz.
„Zoom umożliwił stworzenie wielu programów, które w przeciwnym razie mogłyby nie zostać zaprezentowane. Pandemia zmusiła nas do innego rozwiązania ”- powiedziała Barbara A. Kulig, członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego Massachusetts, które poparło grant. „W rezultacie znacznie więcej osób mogło uzyskać dostęp do wspaniałych programów bez wychodzenia z domu. To może być jedyny pozytywny aspekt pandemii. Po otrzymaniu stypendium mamy szczęście, że możemy skomponować ten program. „
Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z sekcją chicopeepubliclibrary.org/polish-virtual-programming.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”