Nauka
Indie będą nadal odgrywać pozytywną rolę w pogłębianiu wspólnego zrozumienia Arktyki: Harsh Vardhan
Podczas spotkania Ministerstwo Nauk o Ziemi podzieliło się również swoimi planami wniesienia wkładu w systemy obserwacyjne w Arktyce, zarówno na miejscu, jak i za pomocą teledetekcji.
Powiedział, że Indie rozmieszczą kotwice na otwartym oceanie w Arktyce w celu długoterminowego monitorowania zmiennych górnych oceanów i morskich parametrów meteorologicznych.
„Indie będą nadal odgrywać pozytywną rolę w pogłębianiu wspólnego zrozumienia Arktyki poprzez obserwację, badania, budowanie potencjału, a także w promowaniu zrównoważonego rozwoju w regionie poprzez współpracę międzynarodową” – powiedział Vardhan.
W oświadczeniu ministerstwo podało, że trwa rozpoczęcie misji satelitarnej NASA-ISRO z radarem z syntetyczną aperturą, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Misja ma na celu dokonanie globalnych pomiarów przyczyn i konsekwencji zmian na powierzchni Ziemi za pomocą zaawansowanych obrazów radarowych – powiedział, dodając, że wkład Indii w Sustained Arctic Observation Network będzie kontynuowany.
Pierwsze ASM odbyło się w Stanach Zjednoczonych w 2016 r., A drugie w Niemczech w 2018 r. Trzecie ASM jest organizowane wspólnie przez Islandię i Japonię i odbędzie się w Azji.
Spotkanie miało na celu zaoferowanie różnym interesariuszom, w tym uniwersytetom, społecznościom tubylczym, rządom i decydentom, możliwości poprawy zbiorowego zrozumienia regionu Arktyki oraz podkreślenia i zaangażowania się w ciągłe monitorowanie i wzmacnianie obserwacji, powiedział minister.
Tematem tej ASM jest „Wiedza dla zrównoważonej Arktyki”. Arktyka nagrzewa się, a topnienie lodu jest problemem globalnym, ponieważ odgrywa kluczową rolę w regulowaniu klimatu, poziomu mórz i utrzymaniu różnorodności biologicznej.
Ponadto istnieje coraz więcej dowodów na związek między Arktyką a Oceanem Indyjskim, który moduluje monsun w Indiach – podało ministerstwo.
Dlatego bardzo ważne jest, aby lepiej zrozumieć procesy fizyczne i określić ilościowo wpływ topnienia lodu arktycznego na monsunowe lato indyjskie.
Od 2013 r. Indie mają status „obserwatora” w Radzie Arktycznej wraz z 12 innymi krajami (Japonią, Chinami, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami, Szwajcarią, Polską, Hiszpanią, Holandią, Singapurem i Koreą Południową).
Rada Arktyczna to międzyrządowe forum wysokiego szczebla służące promowaniu współpracy, koordynacji i interakcji na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w Arktyce.
Ministerstwo oświadczyło, że w ramach Rady Arktycznej Indie biorą udział w międzynarodowych debatach na rzecz rozwoju skutecznych partnerstw współpracy na rzecz bezpiecznego, stabilnego i chronionego regionu.
Zaangażowanie Indii w Arktykę sięga 1920 roku, kiedy to w Paryżu podpisano traktat Svalbard.
Od lipca 2008 roku Indie mają stałą stację badawczą w Arktyce zwaną Himadari w NyAlesund na Svalbardzie w Norwegii. Od lipca 2014 roku rozmieścił także obserwatorium zakotwiczone z kilkoma czujnikami o nazwie IndARC w fiordzie Kongsfjorden.
Badania w regionie arktycznym w Indiach są koordynowane, prowadzone i promowane przez Narodowe Centrum Badań Polarnych i Oceanicznych (NCPOR) w Goa, powiązane z Ministerstwem Nauk o Ziemi.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”