Connect with us

Gospodarka

Japonia prowadzi kampanię na rzecz Europy Wschodniej z myślą o strategii UE wobec Indo-Pacyfiku

Published

on

Japonia prowadzi kampanię na rzecz Europy Wschodniej z myślą o strategii UE wobec Indo-Pacyfiku

TOKIO – Podczas gdy Unia Europejska pracowała nad sformułowaniem swojej pierwszej formalnej strategii dla regionu Indo-Pacyfiku, najwyższy dyplomata Japonii odbył podróż po Europie Środkowej i Wschodniej, aby szukać wsparcia dla twardszej linii chińskiego ekspansjonizmu morskiego.

Japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi spotkał się w piątek ze słoweńskim odpowiednikiem Anze Logarem. Logar wezwał następnie do bliższej współpracy dwustronnej z Japonią na wspólnej konferencji prasowej i podkreślił, że prawo międzynarodowe musi być przestrzegane w regionie Indo-Pacyfiku.

Japonia będzie „ściśle” współpracować ze Słowenią w zakresie strategii UE wobec Indo-Pacyfiku, powiedział Motegi.

Bośnia i Hercegowina to jego następny przystanek. W najbliższy czwartek pojedzie również do Polski, aby spotkać się z kolegami z Grupy Wyszehradzkiej lub V4 – europejskiego kwartetu, w skład którego wchodzą również Czechy, Słowacja i Węgry.

Podróż Motegi ma miejsce, gdy UE planuje sfinalizować szczegółową strategię dla regionu Indo-Pacyfiku już we wrześniu. Członkowie UE mają wpływ na decyzje gospodarcze i dyplomatyczne bloku, co oznacza, że ​​te państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które są również zaangażowane w chińską inicjatywę budowy infrastruktury dla Pasa i Szlaku, mogą mieć wpływ na ostateczną strategię.

Słowenia, pierwszy przystanek Motegi w trasie, będzie przewodniczącą Rady UE w drugiej połowie 2021 roku i będzie mocno zaangażowana w cały proces. V4 również zyskuje na znaczeniu w bloku, częściowo ze względu na podwojenie łącznego produktu krajowego brutto od czasu przystąpienia jej członków do UE w 2004 r. Grupa wcześniej wywarła wpływ na politykę migracyjną i azylową UE. Motegi spotka się indywidualnie i grupowo z ministrami spraw zagranicznych V4.

Oczekuje się, że chińskie wyprawy morskie będą głównym tematem spotkań Motegis. Chińskie statki straży przybrzeżnej wielokrotnie najeżdżały wody japońskie wokół wysp Senkaku, które Chiny nazywają Diaoyu. Chiny zbudowały również wyspy na Morzu Południowochińskim, co spowodowało napięcie na wodach.

READ  bne IntelliNews – PMI dla Polski spada w styczniu, wbrew oczekiwaniom ożywienia gospodarczego

Motegi omówi również dążenie Japonii do „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”, podkreślając znaczenie przestrzegania prawa międzynarodowego i wolności żeglugi.

Japoński minister spraw zagranicznych Toshimitsu Motegi (z prawej) spotka się 30 kwietnia ze słoweńskim ministrem spraw zagranicznych Anze Logarem. (Zdjęcie dzięki uprzejmości Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii)

W ramach trasy Motegi od poniedziałku weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Siedmiu w Londynie. Przedstawi tam swoje wysiłki dyplomatyczne w Europie Środkowo-Wschodniej i wezwie UE do opracowania strategii Chin jako bloku.

Japonia, podobnie jak USA, zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie chińskiego ekspansjonizmu morskiego. Tokio uważnie obserwuje, czy UE idzie w jej ślady i jak blok zajmuje się kwestiami gospodarczymi i bezpieczeństwem związanymi z Chinami.

Chiny i UE są geograficznie odległe, co oznacza, że ​​Pekin nie jest tak bezpośrednim zagrożeniem jak np. Japonia. Istnieją obawy, że UE może zdecydować się na bardziej łagodne stanowisko wobec Chin niż Japonia i Stany Zjednoczone, zwłaszcza biorąc pod uwagę gospodarcze wpływy Chin.

Stany Zjednoczone niedawno wezwały UE do zdystansowania się od Chin ze względu na bezpieczeństwo gospodarcze bloku, podczas gdy obawy o prawa człowieka w Hongkongu i regionie Xinjiang wywołały międzynarodowe niepowodzenia. Ale wielu w UE, którzy nie mogą ignorować jej powiązań gospodarczych, niechętnie przeciwstawia się Chinom.

W międzyczasie Chiny od lat zabiegają o poszerzenie pasa i drogi do Europy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Udzieliła finansowego wsparcia regionowi po światowym kryzysie finansowym w 2008 r., Aw 2012 r. Uruchomiła ramy współpracy z krajami Bałkanów i Europy Środkowo-Wschodniej „16 + 1”. Struktura została od tego czasu rozszerzona do „17 + 1”.

Jednak niektóre z tych krajów są niezadowolone z zaangażowania Chin w regionie. Czarnogóra starała się spłacić Chiny za projekt budowy autostrady – przykład ryzyka „pułapki zadłużenia”, które wstrząsnęło chińską inicjatywą.

READ  Na Ukrainie zaczynają się żniwa wojenne, ale silosy są już wypełnione pozostałościami

Przywódcy trzech krajów bałtyckich opuścili szczyt 17 + 1 lutego, w którym uczestniczył prezydent Chin Xi Jinping. Polska wyraziła również obawy związane z nierównowagą handlową z Chinami.

Japonia postrzega te wydarzenia jako możliwe otwarcie. W kwietniu 2019 roku ówczesny premier Shinzo Abe spotkał się z przywódcami V4. Japonia i UE mogą „zbudować zrównoważoną, kompleksową i opartą na zasadach łączność od Indo-Pacyfiku po Bałkany Zachodnie i Afrykę” – powiedział Abe na forum Europa Connectivity Forum we wrześniu.

„Niezwykle ważne jest, aby japoński minister spraw zagranicznych odwiedził te kraje w tym czasie” – powiedział Atsuko Higashino, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Tsukuba. „Ważne jest, aby Japonia okazywała niezłomne poparcie dla regionu innego niż Chiny”.

Ale poglądy na Chiny są bardzo różne w Europie Środkowej i Wschodniej, powiedział Higashino. „Niektóre kraje są sceptyczne, podczas gdy inne są silnie uzależnione od Chin” – powiedziała.

W rocznicę powstania nowoczesnych Chin w zeszłym roku premier Węgier Viktor Orban przesłał wiadomość o tym, jak przyjaźń między krajami przetrwała próbę czasu. Nie wiadomo, jak Motegi poradzi sobie z tymi różnymi postawami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *