technologia
Polska organizacja szkoli pracowników Aspergera do pracy w IT
Światowy Dzień Oznaczania Autyzmu w dniu 2 kwietnia Wschodząca Europa Rozmawia z polską organizacją non-profit AsperIT, która szkoli i zatrudnia osoby z Zespołem Aspergera.
Wrocławska firma AsperIT opracowała genialny sposób łączenia niewykorzystanych umiejętności z potrzebami biznesowymi.
Paweł Wojtyczka, szef asperIT.com, mówi, że jego organizacja szkoli i zatrudnia osoby z zespołem Aspergera, zaburzeniem neurorozwojowym, które prowadzi do zaburzeń rozwojowych w wielu obszarach życia nastolatka.
Obszary te obejmują interakcje społeczne, komunikację, powtarzające się zachowania, ograniczone zainteresowania i preferencje sensoryczne.
„Część szkoleniową założyliśmy chwilę przed firmą, ponieważ wielu absolwentów nie mogło znaleźć pracy po ukończeniu studiów” – mówi Wojtyczka Wschodząca Europa. Projekt został stworzony i wdrożony przez Fundację EFAS.
Pomysł na projekt AsperIT narodził się w dwojaki sposób – mówi współzałożyciel Tomasz Jasiński.
„Przede wszystkim wynikało to z psychologicznych zainteresowań założyciela Pawła Wojtyczki. Osobiste doświadczenie w branży IT dało dodatkowy impuls. Zarówno Paweł, jak i ja mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Wiedzieliśmy, że na Zachodzie istnieją inicjatywy i firmy, które nie tylko szkolą osoby z autyzmem do pracy, ale opierają działalność swoich sektorów technologicznych wyłącznie na takich pracownikach. Na przykładach firm rynkowych warto wspomnieć o norweskim Unicusie czy niemieckim Auticonie – dodaje Jasiński.
Obecnie AsperIT ma kilku klientów używających firmy do testowania aplikacji mobilnych, internetowych i innych.
Idealna para
„Zatrudnieni przez nas ludzie idealnie nadają się do tego typu prac” – mówi Wojtyczka. „Często lepiej komunikują się dzięki technologii i często są szczęśliwsi, wykonując czynności ręczne i powtarzalne”.
Projekt rozpoczął się w 2017 roku we Wrocławiu z 12 stażystami. Inny członek zespołu, Błażej Knapik, mówi, że w ramach projektu asperIT od 2017 roku udało się przeprowadzić ponad 330 godzin szkoleń, w których wzięło udział prawie 50 uczestników.
Według Wojtyczki, firma planuje otworzyć biura we wszystkich stolicach Polski.
„W ciągu najbliższych pięciu lat chcielibyśmy również zaangażować młodsze osoby, aby pomóc im w zdobyciu umiejętności społecznych, których potrzebują w późniejszym życiu” – mówi Wojtyczka. Obecnie większość pracowników firmy ma dwadzieścia lub trzydzieści lat.
W 2017 roku projekt został uznany przez Ministerstwo Rozwoju za jeden z ośmiu najbardziej innowacyjnych projektów w kraju.
Wojtyczka mówi, że prowadzi rozmowy z firmami z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej na temat finansowania venture capital w celu zwiększenia zasięgu firmy.
Do tej pory organizacja korzystała z publicznych pieniędzy, natomiast firma zarabia na rynku IT.
„Jako firma rozważamy wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie lub ICO w celu przyspieszenia naszych działań” – podsumowuje Wojtyczka.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.
Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”