Connect with us

Gospodarka

Blinken węszy Nord Stream 2, aby odbudować partnerstwo transatlantyckie

Published

on

Blinken węszy Nord Stream 2, aby odbudować partnerstwo transatlantyckie
Blinken węszy Nord Stream 2, aby odbudować partnerstwo transatlantyckie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złoży zeznania przed Komisją Spraw Zagranicznych USA w sprawie priorytetów administracji Bidena dla polityki zagranicznej USA 10 marca 2021 r. Na Kapitolu w Waszyngtonie. (Zdjęcie: Xinhua)


Zdjęcie z pliku wykonane 8 października 2012 r. Pokazuje wyposażenie rurociągu Nord Stream przed ceremonią otwarcia połączenia gazowego North Stream w zatoce Portowaja, około 60 kilometrów od miasta Wyborg w północno-zachodniej Rosji.  (Zdjęcie: Xinhua)

Zdjęcie z pliku wykonane 8 października 2012 r. Pokazuje wyposażenie rurociągu Nord Stream przed ceremonią otwarcia połączenia gazowego North Stream w zatoce Portowaja, około 60 kilometrów od miasta Wyborg w północno-zachodniej Rosji. (Zdjęcie: Xinhua)

Podczas swojej pierwszej podróży do Europy od czasu objęcia urzędu sekretarz stanu USA Antony Blinken we wtorek rozpowszechnił pogląd, że rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2 jest „zły”.

„Prezydent (Joe) Biden bardzo jasno stwierdził, że jego zdaniem rurociąg to zły pomysł, zły dla Europy, zły dla Stanów Zjednoczonych, ostatecznie sprzeczny z własnymi celami bezpieczeństwa UE” – powiedział Blinken na konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem Generał Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Najwyższy dyplomata USA przebywa w Brukseli na dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w celu odnowienia partnerstwa transatlantyckiego.

Blinken twierdził, że rurociąg może „podważyć” interesy Ukrainy, Polski i innych sojuszników. Dodał, że omówi tę kwestię twarzą w twarz ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem.

Nord Stream 2 ma przesyłać gaz ziemny z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Rurociąg o długości 1230 km mógłby dostarczać 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, co ma kluczowe znaczenie dla niemieckiego przemysłu i transformacji energetycznej.

Rurociąg jest ukończony w około 95 procentach, a Niemcy nalegają na ukończenie projektu pomimo sprzeciwu USA.

Zarówno Niemcy, jak i Rosja wskazują, że jest to projekt czysto gospodarczy. Waszyngton powiedział jednak, że projekt zbytnio uzależniłby Europę od rosyjskiej energii i zaszkodziłby interesom gospodarczym Ukrainy i Polski jako krajów tranzytu gazu. W związku z tym Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na niektóre europejskie firmy zaangażowane w prace budowlane.

READ  Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu wokół importu produktów rolnych

„Jestem pewien, że będę miał okazję to powtórzyć, w tym prawo w Stanach Zjednoczonych, które nakłada na nas sankcje na firmy zaangażowane w prace nad ukończeniem rurociągu” – powiedział Blinken.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *