Gospodarka
Polski Bank Centralny kwestionuje wolę pożyczkodawców w zakresie rozwiązywania kwestii kredytów walutowych
(Bloomberg) – Prezes polskiego banku centralnego zakwestionował determinację komercyjnych pożyczkodawców w rozwiązaniu ich kredytów walutowych, mówiąc, że istnieje prawie zerowa szansa, że branża będzie współpracować w celu zawarcia ugody pozasądowej.
Bank centralny wycofał swojego obserwatora z negocjacji w celu rozwiązania umowy zaproponowanej przez regulatora finansowego i nie jest zaangażowany w ten proces – powiedział w piątek gubernator Adam Glapiński. Jego uwagi pojawiły się po tym, jak PKO Bank Polski SA powiedział, że grupa dziewięciu instytucji finansowych prowadzi „bardzo zaawansowane” rozmowy w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie rozliczeń.
„Nie sądzę, by banki doszły do porozumienia w tak różnych sytuacjach” – powiedział Glapipnski. Transakcją interesuje się tylko PKO kontrolowane przez państwo, podczas gdy większość jego kolegów nie przygotowuje się poważnie na taki scenariusz – powiedział.
Glapiński powtórzył, że bank centralny mógłby pomóc w przeliczeniu kredytów na złotówki, głównie franka szwajcarskiego, ale tylko wtedy, gdyby rozwiązanie obejmowało „większość” kredytów hipotecznych i pożyczkodawców spełniających inne kryteria. Nie będzie to możliwe w przypadku jednego banku, ponieważ mogłoby to naruszyć przepisy Unii Europejskiej dotyczące pomocy publicznej.
Te komentarze są kolejnym sygnałem, że banki nie mogą oczekiwać dodatkowego wsparcia rządu, aby zakończyć sagę. Polski minister finansów wykluczył w tym tygodniu jakiekolwiek zachęty dla pożyczkodawców.
Czytaj więcej: Polska wyklucza słodziki, aby popchnąć banki do naprawy franka
Wiceprezes PKO Rafał Kozłowski powiedział wcześniej w piątek: „Branża zgromadziła na tyle duże bufory finansowe, na jakie może sobie pozwolić biorąc pod uwagę siłę polskiej gospodarki”.
Pożyczkodawca kontrolowany przez państwo stanął na czele wysiłków zmierzających do znalezienia wspólnego rozwiązania dla pożyczek o wartości około 31 miliardów dolarów, w większości we frankach szwajcarskich. Niektórzy jego koledzy, zwłaszcza ci z zagranicznymi właścicielami, byli bardziej sceptyczni wobec planu.
Regulator ostrzegł w tym tygodniu, że postawienie sprawy w sądzie może kosztować branżę nawet 234 mld zł (61 mld dol.), Jeśli wszyscy klienci zaczną pozwać, w porównaniu do ok. 34,5 mld zł w przypadku transakcji pozasądowych. Sąd Najwyższy ma przedstawić swoje wytyczne dotyczące szwajcarskich pozwów hipotecznych 25 marca, które zdaniem niektórych banków spowolniły prace nad dopracowaniem szczegółów pozasądowych transakcji.
Raiffeisen Bank International AG przerwał takie dyskusje w zeszłym miesiącu i stwierdził, że propozycja nie idzie wystarczająco daleko, aby zapobiec przyszłym sporom prawnym. Banco Commercial Portugues SA, właściciel polskiego banku Millennium SA, traktuje propozycję organu regulacyjnego jedynie jako „punkt wyjścia” do dalszych negocjacji.
„Rozwiązanie systemowe musi znaleźć dla nas możliwą do zniesienia cenę” – powiedział 26 lutego Miguel Braganca, dyrektor finansowy BCP, w wezwaniu do zarabiania.
© 2021 Bloomberg LP
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”