Najważniejsze wiadomości
900 000 mieszkańców hrabstwa Cook z polskim dziedzictwem ma wiele do świętowania w tym miesiącu
Z najnowszych danych spisowych wynika, że w powiecie Cook w powiecie Cook mieszka 900 tys. osób polskiego pochodzenia. mniej więcej co siódmy. Co roku w październiku Ameryka obchodzi Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, czas, w którym Polscy Amerykanie i Polacy na całym świecie poświęcają czas na zastanowienie się nad wkładem Polaków w nasze codzienne życie na przestrzeni dziejów.
Od 1619 r. polscy imigranci sprowadzili kpt. Kolonia Wirginii Johna Smitha zastosowała zasadę ludzkiej godności do tych wybrzeży, kiedy odbyło się pokojowe wyjście, aby uzyskać prawo głosu i prawo własności ziemi. Dr. Aleksander Kurcyusz założył pierwszy uniwersytet w Nowym Amsterdamie (obecnie Nowy Jork) w 1659 roku.
Naszą niepodległość w ogromnym stopniu wsparli zasługi dwóch polskich wojowników: Tadeusz Kościuszko był kluczowy dla sukcesu w bitwach pod Saratogą i West Point, gdzie został uhonorowany pomnikiem na jego cześć. Być może ważniejszy był jego testament, w którym zostawił pieniądze na szkolenie wyzwolonych niewolników. Generał Kazimierz Pułaski, ojciec amerykańskiej kawalerii, z dumą oświadczył: „Przybyłem zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki”.
A kiedy patrzymy w niebo, nie możemy nie dostrzec naszego Układu Słonecznego, który po raz pierwszy opisał polski astronom Mikołaj Kopernik.
Fryderyk Chopin dał nam kompozycje, które wciąż przywołują piękno złożonej muzyki i które były inspiracją dla niezliczonych popularnych piosenek, w tym „Till the End of Time”, „Could it be Magic?” i „Zawsze gonię tęcze”.
Ralph Modjeski, znany jako największy amerykański budowniczy mostów, podarował nam mosty San Francisco Bay Bridge i Detroit-Windsor Bridge.
W czasie II wojny światowej polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Rosycki i Henryk Zygalski jako pierwsi złamali niemiecki kod Enigmy; Henry Magnuski wynalazł pierwsze „mobilne walkie-talkie” pracując dla Motoroli, prekursora naszych wszechobecnych telefonów komórkowych; Podpułkownik Matt Urban był najbardziej odznaczonym amerykańskim żołnierzem podczas II wojny światowej.
Wszystkich nas inspiruje zaangażowanie Ireny Sendlerowej, uhonorowanej w Yad Vashem za pracę na rzecz ratowania Żydów przed nazistami podczas II wojny światowej.
Te promienie rentgenowskie pochodzą od Marii Skłodowskiej Curie, polskiej fizyki i chemika, która odkryła rad.
Nowi Polacy również przyczynili się do naszego życia.
Martha Stewart nadal udziela nam wspaniałych przepisów, wskazówek dotyczących gotowania i dekoracji.
AJ Pierzyński był ulubieńcem fanów podczas łapania World Series White Sox.
Stephanie Kwolek opracowała Kevlar, który do dziś służy i chroni policję i personel wojskowy na całym świecie.
Paul Baran był pionierem Internetu, który opracował najwcześniejszą wersję Internetu. Edward Rosiński był współtwórcą naszej nowoczesnej benzyny. Za wynalazcę nowoczesnej stali uważa się Tadeusza Sendzimera.
Steve Wozniak, genialny matematyk, był współzałożycielem firmy Apple i wraz ze swoim przyjacielem Stevem Jobsem opracował pierwsze nowoczesne komputery osobiste.
Papież Jan Paweł II, Karol Wojtyła, przejął inicjatywę w wzywaniu do upadku żelaznej kurtyny, uwolnienia milionów z tyranii komunizmu. Lech Wałęsa pokazał, że zwykły elektryk z odwagą może nadać godność ludzką milionom.
Andrew Pietowski, nauczyciel matematyki z Carmel w stanie Nowy Jork, zidentyfikował źródło Amazonii.
I mój osobisty faworyt (i mój tata), były przedstawiciel USA i Chicago Ald. Roman Puciński, bez którego nie mielibyśmy tych „czarnych skrzynek” w każdym samolocie.
Zabawiają nas mężczyźni i kobiety polskiego pochodzenia, m.in. Billy Wilder, Stephanie Powers, Lauren Bacall, Nina Siemaszko, Casey Siemaszko, Jonathan Lipnicki, Samuel Goldwyn, Bobby Vinton, Marilu Henner, Loretta Swit, John Krasiński, Leelee Sobieski, Christine Baranski , Jerry O’Connell, Jared Padaleckian i bracia Wachowscy („Matrix”), którzy przynieśli nam historie warte opowiedzenia.
W październiku tego roku doceniamy i doceniamy wkład tych, którzy podzielają nasze polskie dziedzictwo.
Aurelia Pucinski jest sędzią Sądu Apelacyjnego stanu Illinois i dożywotnią rezydencją w Chicago.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.