Connect with us

Zabawa

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Published

on

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Prezydenci i ocaleni z Holokaustu oraz ich potomkowie obchodzą w środę 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim z bolesnym poczuciem, że odpowiedzialność za przekazywanie pamięci o Holokauście przesuwa się ze świadków na młodsze pokolenia.

Rocznica upamiętnia setki młodych Żydów, którzy chwycili za broń w Warszawie w 1943 roku przeciwko przeważającym siłom nazistowskiej armii niemieckiej.

Nie ma ocalałych wojowników, którzy wciąż żyją. Marek Edelman, ostatni żyjący dowódca, zmarł w 2009 roku. Został w Polsce i przyczynił się do zachowania pamięci o powstaniu w swojej ojczyźnie. Simcha Rotem, bojownik, który tunelami kanalizacyjnymi przemycał innych z płonącego getta, zmarł w 2018 roku w Izraelu, gdzie mieszka.

Nieliczni Świadkowie, którzy jeszcze dziś żyli, w czasie buntu to głównie dzieci.

W oficjalnych uroczystościach wezmą udział prezydenci Izraela Isaac Herzog, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda z Polski. Główne wydarzenie odbywa się przed Pomnikiem Bohaterów Getta na terenie świętym, na którym wybuchły walki, z późniejszym zwiedzaniem warszawskiej Synagogi im. Nożyków i wieczornym koncertem Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej.

Trzej przywódcy reprezentują narody na zawsze ukształtowane przez II wojnę światową.

Izrael powstał po wojnie, aby dać Żydom dom, w którym mogliby wreszcie być bezpieczni po stuleciach prześladowań w Europie.

Niemcy, które sieją śmierć i zniszczenie na rozległych terytoriach, które okupują, są narodem sprawczym, który od dziesięcioleci przyznaje się do swoich zbrodni i wyraża skruchę.

A Polska, która przed wojną miała największą populację żydowską w Europie i była masowo najeżdżana, zabijana i niszczona, wywiązuje się ze swojej odpowiedzialności za zachowanie miejsc takich jak getto i obóz zagłady w Oświęcimiu, jednocześnie uznając ogromne straty poniesione przez naród zostały dodane jako całość. W czasie wojny zginęło około 6 milionów obywateli polskich, z czego około 3 miliony to Żydzi, a reszta to głównie chrześcijańscy Polacy.

Avi Valevski, profesor psychiatrii z Izraela, którego ojciec, Ryszard Walewski, lekarz, który dowodził grupą około 150 powstańców, odwiedził Warszawę z żoną i określił to jako „więcej niż emocjonalny moment”. 72-letni Valevski pracuje nad kontynuacją historii, o której ojciec rzadko z nim rozmawiał, ale która niesie ze sobą również ciężar emocjonalny. Był młody, gdy jego ojciec zachorował i zmarł w 1971 roku, ale dziś przegląda dokumentację pozostawioną przez ojca i próbuje przetłumaczyć jedno ze swoich opowiadań na angielski i opublikować je.

READ  „Squid Game” działa na nerwy w zadłużonej Korei Południowej | telewizja

„Był dość dumny ze swojej walki z„ nazistowską bestią ”- jego słowa – ale przypuszczam, że poczucie niepokoju przeniknęło już do mojej duszy” – powiedział Valevski.

Niemcy napadli na Polskę w 1939 roku i utworzyli getto w 1940 roku. Było to największe z wielu gett w okupowanej Polsce.

Getto początkowo mieściło około 380 000 Żydów stłoczonych na ograniczonej przestrzeni, aw szczytowym okresie mieściło około pół miliona osób. Życie w getcie składało się z masowych nalotów, konfiskat i porwań dokonywanych przez hitlerowskich żołnierzy. Szerzyły się choroby i głód, a na ulicach często pojawiały się zwłoki.

Żydowski ruch oporu w getcie warszawskim rozrósł się po tym, jak latem 1942 r. w obozie zagłady w Treblince aresztowano i zamordowano 265 000 mężczyzn, kobiet i dzieci. Gdy rozeszły się wieści o nazistowskim ludobójstwie, ci, którzy zostali, przestali wierzyć niemieckim obietnicom, że zostaną wysłani do obozów pracy przymusowej.

Niewielka grupa rebeliantów zaczęła szerzyć wezwania do oporu i przeprowadzać odosobnione akty sabotażu i ataków. Niektórzy Żydzi zaczęli przeciwstawiać się niemieckim rozkazom zgłaszania się do deportacji.

Powstanie rozpoczęło się wkroczeniem hitlerowców do getta 19 kwietnia 1943 r., w wigilię Paschy. Trzy dni później naziści podpalili getto i zamienili je w ognistą śmiertelną pułapkę, ale żydowscy bojownicy kontynuowali walkę przez prawie miesiąc, zanim zostali brutalnie pokonani. To dłużej niż utrzymywały się niektóre kraje.

Niektórzy z uczestników środowych uroczystości przybyli nawet z Australii i Stanów Zjednoczonych, aby uczcić tych, którzy zginęli, ale także bogatą cywilizację żydowską, która jest ich dziedzictwem. Wielu organizuje własne prywatne uroczystości upamiętniające zmarłych na cmentarzu żydowskim lub w różnych miejscach pamięci na terenie byłego getta.

Przez cały tydzień odbywać się będą różne wydarzenia, otwarcia muzeów i inne uroczystości związane z rocznicą.

„Jestem nowojorczykiem, ale coś mnie tu ciągnie” – powiedziała Barbara Jolson Blumenthal, której rodzice przeżyli warszawskie getto po tym, jak Polak pomógł im uciec i ukrywał się po „aryjskiej” stronie miasta dla wielu innych członków ich rodzin zostali zamordowani.

READ  Jak morderstwo ojca w „horrorze” Teesside doprowadziło do bólu, gniewu i zniszczenia

„I chociaż wydarzyły się tu takie straszne rzeczy, pamiętam, jak moi rodzice mówili, że im się tu podobało, że jest tu tak cudownie, a ja chodzę ulicami i zastanawiam się, czy moja rodzina była tutaj i gdzie uciekła” – powiedział Blumenthal .

Często wraca do Polski, by pracować nad zachowaniem pamięci o swojej rodzinie i ludziach. Mówiła z kawiarni w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniającym 1000 lat życia Żydów na ziemiach polskich.

Blumenthal zasiada w zarządzie powstającego nowego muzeum getta warszawskiego i próbuje zamienić mały schowek, w którym ukrywali się jej rodzice, na wystawę. Dziesięć lat temu pochowała na cmentarzu żydowskim swoją babcię, która zginęła w czasie wojny ukrywając się jako katoliczka.

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i jest generowana automatycznie z konsorcjalnego kanału).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *