Nauka
7 najlepszych parków i terenów zielonych w Krakowie
Prawie na pewno jesteś w Krakowie z powodu pięknych brukowanych uliczek i fotogenicznych pałaców za każdym rogiem, ale jest to również jedno z najbardziej zielonych miast w Europie – tylko Wilno na Litwie ma więcej zieleni.
Częścią sceny są krakowskie parki, ale jeszcze lepsze są jego prawdziwie dzikie przestrzenie; łąki, lasy i rezerwaty przyrody znajdujące się na końcu krótkiej przejażdżki tramwajem od centrum. Niezależnie od tego, czy chcesz wędrować doliną rzeki do 1000-letniego klasztoru, wspinać się na pogańskie wzgórza, czy odkrywać ogród inspirowany science fiction, prawdopodobnie Kraków ma dla Ciebie park.
Planty otaczają Stare Miasto
Ten wąski zielony pas, który okrąża Stare Miasto, prawdopodobnie miniesz kilkanaście razy. Został zasadzony przez austriackich okupantów w XIX wieku, którzy zasypali średniowieczną fosę i ustawili fontanny, altany i latarnie na wzór Wiednia.
Cały tor Plant można zwiedzić w niecałą godzinę, a charakterystyczny Zamek Królewski na Wawelu jest dogodnie usytuowany na południowym krańcu. Lub po prostu użyj go tak, jak robią to miejscowi, jako łatwego oderwania się od tłumów Starego Miasta. Nawet w sezonie turystycznym zawsze znajdziesz darmową ławkę w cieniu kasztanowca, aby zjeść lody.
Wędruj szlakami przez Las Wolski i Bielańsko-Tyniecki
Kilka minut tramwajem na zachód od miasta brukowiec ustępuje miejsca rozległemu rezerwatowi przyrody położonemu wzdłuż doliny Wisły. Wzdłuż jego brzegów znajdują się place zabaw, muzea i miejskie zoo, ale warto poświęcić na to dzień, bo im głębiej, tym bardziej dziko. Żaden z dobrze oznakowanych szlaków nie zajmuje więcej niż kilka godzin i nigdy nie jesteś zbyt daleko od następnej restauracji, ale szlaki przez las, nadrzeczne i wapienne klify są relaksujące i odległe.
To dwie godziny spaceru do małej wioski Bielany, mijając zbocza pełne winogron, gdzie można spróbować lokalnie uprawianego Pinot Gris w Winnica Srebrna Góra. Latem wybierz się krakowskim tramwajem wodnym na malowniczy rejs po rzece do 1000-letniego opactwa tynieckiego położonego na klifach. Można tu skosztować doskonałej polskiej kuchni podczas rozmów z rozmownymi mnichami benedyktyńskimi.
Błonia to miejsce piknikowe
To niewiarygodne, że pastwisko to było wykorzystywane przez mieszkańców do wypasu bydła aż do lat 70. XX wieku i jest mile widzianym cudem, że te 50 hektarów w samym centrum miasta umknęło bezwzględnemu rozwojowi Krakowa. Płaska powierzchnia trawy jest idealna do opalania, pikników i pogoni psów.
Jest również popularny wśród papieży. Prezentowane tu masy Jana Pawła II, czy też Jana Pawła II, jak jest znany na całym świecie, pomogły zmobilizować Polaków przeciwko komunizmowi i stały się częścią narodowej historii. Błonia nadal goszczą koncerty rockowe i supergwiazdy księży, więc przed wizytą sprawdź wydarzenia.
Park Henryka Jordana to najlepszy park w mieście do uprawiania sportu
Jeśli chcesz więcej akcji, niż mają do zaoferowania Błonia, przejdź przez ulicę. Park Henryka Jordana nosi imię człowieka, który założył park i wprowadził w Polsce ideę ćwiczeń fizycznych, aby zachować zdrowie. Pozostaje wierny swojemu duchowi dzięki kortowi do tenisa, siatkówki i koszykówki oraz skateparkowi.
W parku panuje przyjemna rodzinna atmosfera, szczególnie w weekendowe poranki, ponieważ dzieciaki luzują się na zjeżdżalniach i piaskownicach lub w nadmuchiwanych balonach, które pływają łódką po małym jeziorze. Szerokie bulwary, obsadzone stuletnimi wiązami, są szczególnie piękne pod zimowym śniegiem, kiedy krakowskie dzieci bawią się na torze saneczkowym.
Podziwiaj najlepsze widoki na Kraków z Góry Kościuszki
Niewiele rzeczy jest bardziej krakowskich niż wyjątkowy zapał miasta do budowania sztucznych wzgórz. Istnieją cztery miejskie wzgórza i wszystkie są popularne ze względu na widoki w pogodny dzień. Wanda i Krakus to prehistoryczne pogańskie miejsca rytualne o wysokości około 15 metrów. Uważa się, że zachowywały się jak starożytne kalendarze, ponieważ cztery razy w roku zachód słońca ustawia się między dwoma kopcami – warte podróży, aby zrobić oszałamiające zdjęcie.
Góra Piłsudskiego, wysoka na 35 metrów, jest nowocześniejsza, zbudowana przez tysiące ochotników w okresie międzywojennym jako pomnik premiera Marszałka Piłsudskiego. Ale to Kopiec Kościuszki kradnie show. Został zbudowany na cześć Tadeusza Kościuszki, kłusującego po całym świecie bojownika o wolność, którego rola w polskich powstaniach i amerykańskiej wojnie o niepodległość uczyniła go bohaterem w obu krajach, a na kopcu znajduje się brud z polskich i amerykańskich pól bitewnych. Utwardzona wspinaczka jest stroma i spocona, ale odsłania Kraków, okolicę, a nawet Tatry. Po pokonaniu wspinaczki nagrodź się piwem w jednym z barów i kawiarni w fortecy z czasów austriackich, która otacza podstawę wzgórza.
Ogród Nauki im. Stanisława Lema to fantastyczna zabawa dla dzieci
Położony w przestronnym zakątku Parku Lotników Polskich ogród nauki inspirowany jest książkami science fiction autorstwa cenionego w kraju i na świecie autora Stanisława Lema. Sprzęt i wyposażenie wyjaśniają wszystko, od magnetyzmu po akustykę, ale wszystko jest genialnie praktyczne. Jest gigantyczny kalejdoskop, wir korbowy i dziesiątki innych rzeczy do obracania, pchania i szturchania. Dzieci to uwielbiają, a rodzice uwielbiają, że ich dzieci się uczą.
Opłata za wstęp w wysokości 15 zł (3,30 USD) jest tego warta (10 zł dla dzieci), podczas gdy niektóre większe atrakcje, takie jak planetarium i tor saneczkowy, kosztują kilka złotych więcej. Park czynny jest sezonowo, od kwietnia do października.
Zakrzówek to pustynna laguna
Pokolenia mieszkańców mają miłe wspomnienia z letnich flirtów, które rozpoczęły się od piwa z plecaka i cieszyły się na brzegach tego zalanego kamieniołomu. Częścią apelu dla studentów, którzy przyjeżdżają tutaj w upalne weekendy, jest to, że pływanie zawsze było oficjalnie zakazane.
Zagmatwana historia własności sprawiła, że Zakrzówek stał się całkowicie niezagospodarowany, co pozwoliło naturze zamienić go w opuszczone pustkowia. Krzywa wapiennych klifów otoczonych głębokimi lasami i krystalicznie czystymi wodami laguny robi wrażenie. Ale to może nie trwać długo. Obecnie Zakrzówek jest otoczony przez miasto, które do 2023 roku przekształca 100 hektarów w usankcjonowany rezerwat przyrody.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”