Zabawa
7+ najlepszych nordyckich horrorów – przerażający katalog
Region nordycki ma bogatą historię opowiadania historii. Mitologia nordycka opowiada historie o gigantach, bogach i innych tajemniczych stworzeniach. Te elementy doskonale sprawdzają się na ekranie, zwłaszcza w gatunku horrorów. Film to przecież najnowsza forma mitu. Region skandynawski obejmuje Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję. Każdy film z tej listy jest osadzony w regionie nordyckim i prezentuje talent nordyckich pisarzy, reżyserów i aktorów.
Na tej liście zobaczysz, że skandynawskie filmy w dużym stopniu opierają się na swojej scenerii, aby przekazać emocje: piękne, przytłaczające i często ponure. Taka postawa powoduje przerażająca samotność to sprawia, że sięgasz po komfort. Ale jedyną pociechą, jaką tu znajdziesz, są starożytne bestie i wampiry. I wreszcie sama śmierć.
Najlepsze nordyckie horrory
Siódma pieczęć (1957)
„Czarna śmierć” (dżuma dymienicza) uderza w Szwecję i niesie ze sobą śmierć. Wiele osób odważy się na śmierć. Antoniusz robi to grając w szachy. Film inspirowany jest średniowiecznym obrazem znalezionym w kościele w Sztokholmie. Religia odgrywa dużą rolę nie tylko w filmie, ale także w Szwecji. W czasie kręcenia filmu kraj przechodził duchową przemianę. Jest to zauważalne na ekranie, szczególnie w zdesperowanym dialogu postaci. „Siódma Pieczęć” pochodzi z Księgi Objawienia i odnosi się do milczenia Boga.
Dziewicza wiosna (1960)
Młoda dziewczyna i jej sługa podróżują przez las, aby zanieść świece do kościoła. Tylko jeden wraca do domu. Ten film o gwałtach i zemście z 1960 roku bada walkę pogaństwa i chrześcijaństwa o dominację nad Szwecją. Reżyser Ingmar Bergman analizuje poczucie winy, które często kojarzy się z religią. Ta wina była powszechna do czasu, gdy Skandynawowie przestali modlić się do Odyna. Zamiast tego zamieniasz go na inną równie tajemniczą postać, chrześcijańskiego Boga. Bohaterowie tego filmu zwracają się o pomoc do obu. Nikt nie decyduje się na pojawienie.
Niech ten właściwy (2008)
W Sztokholmie młody chłopak zakochuje się w dziwnej dziewczynie, która pomaga mu zemścić się na jego łobuzach. Ta wampiryczna historia miłosna oparta jest na szwedzkiej powieści Johna Ajvide Lindqvista. Nakręcony w północnej Szwecji Wpuść właściwy w jest celowo ciemny i zimny. Kwintesencja szwedzkiego krajobrazu jest idealnym zestawieniem ciepłej, romantycznej fabuły i gorącej krwi, na której Eli musi się ucztować. Niektóre analizy sugerują, że że wampir reprezentuje radykalną transformację w Szwecji. Pod koniec XX wieku nastąpiły ogromne zmiany polityczne i społeczne. To mogło wydawać się tak ekstremalne, jak wampiry na przedmieściach.
Shelley (2016)
Rumuńska służąca (Elena) zgadza się urodzić dziecko dla swojego bezpłodnego pracodawcy. W Elenie zaczyna kiełkować coś złego. Czy to dziecko, czy jej własny umysł? Ciąża jest często postrzegana przez obiektyw horroru i nie bez powodu. Ta opowieść o przeklętej płodności jest odpowiednio opakowana w nordycką przyrodę, krajobraz, który kwitnie, a jednocześnie jest samotny i cichy. Strzał w lesie w południowej Szwecji, gdzie nawet drzewa wyglądają strasznie i czujnie.
Rytuał (2017)
Po śmierci przyjaciela reszta grupy wyrusza w podróż. Gdy są nawiedzone i ścigane, stają przed siłą prawie tak starą jak sama śmierć.Jötunn ściga ich, gdy wędrują przez piękne szwedzkie góry. Zakorzeniony w mitologii nordyckiej, ten ludowy horror konfrontuje nas z odwieczną tezą: uwielbienie w zamian za nieśmiertelność. Olbrzym Jötunn jest synem nordyckiego boga „Lokiego”. Nawiedza on postacie na ekranie w taki sam sposób, w jaki śmierć po cichu nawiedza nas wszystkich.
Przesilenie letnie (2019)
Szwedzki student college’u zabiera przyjaciół do swojego domowego kościoła na święto przesilenia letniego. Wśród piękna obchodów festiwal staje się coraz bardziej gwałtowny i dziwny. Film rozbraja widza jasnością i przenosi go w środek lata. Prawdziwe pogańskie święto świętuje przesilenie letnie, kiedy słońce świeci z pełną mocą. połowa lata jest pełen innych mitologii pogańskich i nordyckich pisanki. „Studiowałem szwedzką tradycję”, mówi reżyser Ari Aster, „zrobiłem wiele badań nad folklorem i mitologią”.
Jagnięcina (2021)
Islandzka para adoptuje hybrydę jagnięciny i dziecka. Ten film to prawdziwa nordycka perełka, koprodukowana przez Islandię, Szwecję i Polskę. Islandzki krajobraz odgrywa kluczową rolę w tej dziwacznej opowieści o naturze i rodzicielstwie w tym horrorze. Film analizuje przemoc obojga. „Natura była prawie jak postać ze scenariusza” – mówi reżyser Valdimar Jóhannsson„[in] Islandia, widzisz, jak bardzo jesteśmy podatni na tę wrogą naturę.
Więcej nordyckiego horroru
- zimna zdobycz (2006) Podczas śnieżnych wakacji grupa przyjaciół zostaje zmuszona do wycofania się do opuszczonego hotelu. Wkrótce odkrywają, że ma innych mieszkańców.
- Jezioro Bodom (2016) odnajduje czwórkę przyjaciół na wycieczce na kemping, aby zrekonstruować niesławne morderstwa z 1960 roku na jeziorze Bodom.
- Niewinny (2021) grupa dzieci odkrywa, że mają nadprzyrodzone moce, które muszą ukryć przed rodzicami.
- nie mów nic złego (2022), zabawna wizyta w domu przyjaciela staje się napięta i nieprzyjemna, gdy gospodarze stają się wrogo nastawieni.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.