Connect with us

technologia

5 powodów, dla których świat stawia na polskich inżynierów IT

Published

on

5 powodów, dla których świat stawia na polskich inżynierów IT

Artykuł

5 powodów, dla których świat stawia na polskich inżynierów IT

Obecnie technologia informacyjna ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdej organizacji, niezależnie od jej specjalizacji, wielkości czy rynku, na którym działa. Daje to branży IT niezwykle szerokie perspektywy rozwoju. Zwłaszcza w Polsce, która w ostatnim czasie umocniła swoją pozycję wśród czołowych krajów w dostarczaniu wysokospecjalistycznej kadry inżynierskiej. Zawdzięczamy to nie tylko naszym ambicjom i otwartości na rynki zagraniczne, ale także poziomowi edukacji w naszym kraju.

Umiejętności naszych specjalistów są wysoko cenione na arenie międzynarodowej. Z tegorocznego raportu Emerging Europe wynika, że ​​nasz krajowy sektor IT zajmuje trzecie miejsce wśród 23 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (po Estonii i Litwie).

Trend ten wyznacza ważne kierunki rozwoju i ekspansji firm działających w sektorze oprogramowania. Wielu z nich zdecydowało się nawet na stworzenie specjalnych marek dla klientów zagranicznych. Doskonałym tego przykładem jest INTechHouse Marka stworzona przez SoftBlue SA.

Nasze usługi cieszą się dużym zainteresowaniem wśród firm spoza Polski. Zdecydowanie rośnie świadomość tego, co mamy do zaoferowania jako centrum rozwoju technologicznego i jakie kompetencje posiadają polscy inżynierowie.

– mówi Michał Kierul, dyrektor generalny i założyciel marki.

Ponadto należy zaznaczyć, że popyt związany z ekspansją zagraniczną przyciąga także specjalistów, których przeciętne wynagrodzenie wynosi 174 proc. przeciętnego wynagrodzenia krajowego, także ze względu na zmiany na rynku pracy. W Polsce od kilku lat obserwuje się znaczny wzrost liczby pracowników w sektorze IT. Zatrudnienie wynosi tu 525 000 polskich specjalistów, których przeciętne wynagrodzenie wynosi 174 proc. płacy krajowej.

Taki stan rzeczy nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę pięć kluczowych czynników wpływających na atrakcyjność polskich inżynierów na rynkach zagranicznych.

READ  Studenci bawią się podczas Dnia Kosmicznego w Polsce

Po pierwsze: silny system edukacji technicznej

Polska posiada niezwykle rozbudowany system edukacji technicznej, który zapewnia solidne podstawy techniczne studentom zainteresowanym branżą IT. Istnieje wiele renomowanych uniwersytetów, szkół technicznych i szkół wyższych oferujących kursy z zakresu informatyki, technologii informacyjnych i inżynierii oprogramowania. Wysoka jakość kształcenia na tych uczelniach przyciąga studentów z całej Europy.

Polskie uczelnie cenią nie tylko teorię, ale także umiejętności praktyczne. Studenci otrzymują wsparcie w projektowaniu oprogramowania, programowaniu, analizie danych i innych ważnych obszarach IT. Wiele uniwersytetów utrzymuje także bliskie relacje z lokalnymi firmami technologicznymi, dzięki czemu studenci mogą zdobywać praktyczne doświadczenie w trakcie studiów.

Po drugie: wysoki poziom umiejętności językowych

Studenci kierunków technicznych w Polsce charakteryzują się wysokim poziomem znajomości języka angielskiego. Według danych z raportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w latach 2020-21 99% studentów informatyki posługiwało się językiem angielskim (How to do FinTech in Poland, 2023).

Ponadto większość programów studiów informatycznych prowadzona jest w języku angielskim, co pozwala na płynność, a polscy inżynierowie IT są często wielojęzyczni, co ułatwia współpracę z międzynarodowymi zespołami i obsługę klientów z różnych krajów.

Po trzecie: Innowacyjne projekty i start-upy

Polska jest doskonałym miejscem dla innowacyjnych projektów i start-upów w obszarze oprogramowania i technologii. Wielu polskich inżynierów IT wykazuje się kreatywnością i duchem przedsiębiorczości, opracowując własne innowacyjne rozwiązania i zakładając własne firmy. Wsparcie lokalnych instytucji oraz rozwinięty ekosystem technologiczny czynią z Polski atrakcyjne miejsce dla rozwoju i wzrostu technologicznego.

Po czwarte: Międzynarodowe uznanie i współpraca

Polska jest ściśle powiązana z międzynarodowym środowiskiem technologicznym. Polscy inżynierowie IT biorą udział w międzynarodowych konferencjach, warsztatach i projektach badawczych, nawiązując kontakty z ekspertami z całego świata. Polska jest także często wybierana na lokalizację ośrodków badawczo-rozwojowych międzynarodowych firm technologicznych, udowadniając wartość polskich inżynierów w branży.

READ  Pixel 8 Pro przecieka na obrazach na żywo [Gallery]

Wreszcie: konkurencyjne ceny

Powyższe umiejętności sprawiają, że polscy pracownicy branży IT są bardzo atrakcyjni na międzynarodowym rynku pracy. Dodatkowym atutem są wciąż stosunkowo niskie stawki godzinowe za pracę specjalistów w porównaniu do innych krajów Europy. Z tego względu dużą popularnością cieszą się szeroko rozumiane usługi outsourcingowe w postaci Nearshoringu czy Offshoringu.

Wszystkie te zalety czynią polskich inżynierów tak atrakcyjnymi

Nic więc dziwnego, że rynki zagraniczne coraz śmielej wykorzystują potencjał naszego kraju. Dodatkowym atutem, oprócz doskonałych możliwości szkoleniowych, jest możliwość pracy w zespole o zróżnicowanych kompetencjach.

Dzięki tym umiejętnościom, wysokiemu poziomowi wykształcenia oraz znajomości języków obcych jesteśmy w stanie realizować projekty wymagające unikalnego połączenia oprogramowania i sprzętu: oprogramowania wysokiego poziomu i wbudowanego, projektowania i prototypowania elektroniki oraz programowania niskiego poziomu. Polscy inżynierowie, nie tylko u naszej marki, tworzą dedykowane zespoły, które wspierają firmy na każdym etapie – od pomysłu do koncepcji, poprzez projektowanie, rozwiązywanie problemów, dyskusje i start produkcji. To coś, z czego można być dumni.

podkreśla Michał Kierul.

Źródło: KIG

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *