Sport
5-osobowa drużyna uchodźców bierze udział w Igrzyskach Europejskich w Polsce
Pięcioosobowa drużyna uchodźców rywalizuje obecnie na Igrzyskach Europejskich w Polsce. Jest to pierwsza tego typu drużyna, która bierze udział w turnieju kontynentalnym. Sportowcy mają nadzieję, że znajdą się w kadrze olimpijskiej uchodźców na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Po udziale drużyn uchodźców w Igrzyskach Olimpijskich w Rio i Tokio, oddana drużyna pięciu uchodźców rywalizuje obecnie w Igrzyskach Europejskich 2023 w polskich miastach Krakowie i Małopolsce. To pierwszy raz, kiedy drużyna uchodźców grała w meczu kontynentalnym.
W skład zespołu wchodzą irańscy sportowcy taekwondo Kasra Mehdipournejad, Kimia Alizadeh Zenoorin i Dina Pouryounes Langeroudi, a także bokserzy Cindy Winner Djankeu Ngamba z Kamerunu i Farid Walizadeh z Afganistanu.
Według Witryna Igrzysk EuropejskichPięciu sportowców rywalizujących w ramach Zespołu ds. Uchodźców Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC) jest stypendystami Programu Wsparcia Uchodźców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i aspiruje do tego, by być częścią Zespołu Olimpijskiego MKOl ds. Uchodźców w Paryżu 2024.
Dwóch z nich – Alizadeh i Pouryounes Langeroudi – było częścią olimpijskiej drużyny uchodźców na igrzyskach w Tokio w 2021 roku.
Przeczytaj także: Od Syrii po igrzyska paraolimpijskie: uchodźca znajduje siłę w pływaniu kajakiem
Powstaje trzecia drużyna olimpijska
Według MKOl 53 sportowców Obecnie otrzymują stypendia w ramach programu Olympic Solidarity i trenują w nowym kraju ojczystym, aby dostać się do drużyny olimpijskiej uchodźców na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Pochodzą z 12 krajów i mieszkają w 19 krajach przyjmujących. Reprezentują 13 dyscyplin sportowych, w tym lekkoatletykę, zapasy i pływanie.
The Igrzyska ParyskieIgrzyska Olimpijskie, które odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia przyszłego roku, będą trzecimi igrzyskami olimpijskimi, w których weźmie udział grupa sportowców, którzy uciekli ze swoich ojczystych krajów, reprezentujących obecnie ponad 100 milionów ludzi. przymusowo wysiedlonych ludzi.
W 2015 roku MKOl ogłosił utworzenie zespołu uchodźców na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. W tym roku do Europy przybyło ponad milion uchodźców, uciekających przed wojnami na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji Środkowej. Rywalizacja w lekkiej atletyce, pływaniu i judo w drużynie czterech kobiet i sześciu mężczyzn była jedną z pozytywnych historii tych Igrzysk.
Licząca 29 członków kadra z Tokio była prawie trzy razy większa niż 10-osobowa pierwsza drużyna uchodźców na igrzyskach w Rio. Wybrany przez MKOl zespół składał się z 56 stypendystów.
Przeczytaj także: Wszystko o zapasach: olimpijskie marzenie Sariny Salehi
Kamienista droga do Paryża
bokser Cindy Ngamba, jedna z pięciu lekkoatletek-uchodźców startujących obecnie w Polsce, ciężko walczyła o to, by znaleźć się w miejscu, w którym jest dzisiaj. W drodze na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu musiała pokonać kilka przeszkód.
Ngamba, która dorastała w Kamerunie, ale przyjechała do Wielkiej Brytanii w wieku 11 lat, ma nadzieję reprezentować uchodźców z całego świata na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w stolicy Francji, Paryżu.
24-latka mówi, że powrót do Kamerunu jest zbyt niebezpieczny ze względu na jej seksualność. Osoby LGBT spotykają się z aresztowaniami, nadużyciami i przemocą w kraju środkowo-zachodniej Afryki.
„W moim kraju bycie gejem jest nielegalne. Gdybym tam została wysłana, mogłabym zostać pobita, uwięziona lub wpakowana w kłopoty” – powiedziała niedawno DW w wywiadzie.
Start w Polsce to ostatni krok w kierunku jej olimpijskiego marzenia.
„Możliwość bycia na szczycie sceny i sprawienia, by wszyscy spojrzeli na mnie – nie tylko jako na uchodźcę, ale jako na Cindy Ngamba; ktoś, kto się postarał” – powiedziała DW.
Przeczytaj też: ’„Moja najlepsza i ostatnia szansa” – irański uchodźca ma nadzieję urzeczywistnić olimpijskie marzenie
niosący flagę uchodźców
Inny sportowiec-uchodźca, Kasra Mehdipournejad z Iranu, który nie widział swoich rodziców ani rodzeństwa od sześciu lat, odkąd doradzili mu pozostanie w Niemczech, był chorążym drużyny uchodźców podczas Igrzysk Europejskich podczas ceremonii otwarcia 21 czerwca.
Mimo kilkukrotnego zakwalifikowania się do reprezentacji Iranu Mehdipournejad nigdy ich nie reprezentował – podała agencja informacyjna AFP zgłoszone. Pod tym względem udział w zespole ds. uchodźców dał mu nieoczekiwaną szansę na arenie międzynarodowej.
„Dowiedziałem się o programie stypendialnym dla uchodźców MKOl, złożonym w 2018 roku, a oni zaczęli mnie wspierać w 2019 roku” – powiedział 30-latek AFP. – Bez ich wsparcia nie byłoby to możliwe.
Trzecia edycja Igrzysk Europejskich rozpoczęła się 21 czerwca i zakończy w niedzielę (2 lipca).
z AFP
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”