Connect with us

Sport

5-osobowa drużyna uchodźców bierze udział w Igrzyskach Europejskich w Polsce

Published

on

5-osobowa drużyna uchodźców bierze udział w Igrzyskach Europejskich w Polsce

Pięcioosobowa drużyna uchodźców rywalizuje obecnie na Igrzyskach Europejskich w Polsce. Jest to pierwsza tego typu drużyna, która bierze udział w turnieju kontynentalnym. Sportowcy mają nadzieję, że znajdą się w kadrze olimpijskiej uchodźców na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Po udziale drużyn uchodźców w Igrzyskach Olimpijskich w Rio i Tokio, oddana drużyna pięciu uchodźców rywalizuje obecnie w Igrzyskach Europejskich 2023 w polskich miastach Krakowie i Małopolsce. To pierwszy raz, kiedy drużyna uchodźców grała w meczu kontynentalnym.

W skład zespołu wchodzą irańscy sportowcy taekwondo Kasra Mehdipournejad, Kimia Alizadeh Zenoorin i Dina Pouryounes Langeroudi, a także bokserzy Cindy Winner Djankeu Ngamba z Kamerunu i Farid Walizadeh z Afganistanu.

EOC Refugee Team i jej flagowcy Cindy Winner Djankeu Ngamba (boks) i Kasra Mehdipournejad (taekwondo) wchodzą na stadion podczas parady sportowców podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie, Polska, 21 czerwca 2023 r. |  Zdjęcie: Mickael Chavet/Zuma/picture-alliance
EOC Refugee Team i jej flagowcy Cindy Winner Djankeu Ngamba (boks) i Kasra Mehdipournejad (taekwondo) wchodzą na stadion podczas parady sportowców podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie, Polska, 21 czerwca 2023 r. | Zdjęcie: Mickael Chavet/Zuma/picture-alliance
Cindy Ngamba z European Refugee Team wygrywa 32. rundę 75 kg kobiet na Igrzyskach Europejskich 2023 w Nowym Targu, 25 czerwca 2023 r. |  Zdjęcie: Mickael Chavet/Zuma/picture-alliance
Cindy Ngamba z European Refugee Team wygrywa 32. rundę 75 kg kobiet na Igrzyskach Europejskich 2023 w Nowym Targu, 25 czerwca 2023 r. | Zdjęcie: Mickael Chavet/Zuma/picture-alliance

Według Witryna Igrzysk EuropejskichPięciu sportowców rywalizujących w ramach Zespołu ds. Uchodźców Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC) jest stypendystami Programu Wsparcia Uchodźców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i aspiruje do tego, by być częścią Zespołu Olimpijskiego MKOl ds. Uchodźców w Paryżu 2024.

Dwóch z nich – Alizadeh i Pouryounes Langeroudi – było częścią olimpijskiej drużyny uchodźców na igrzyskach w Tokio w 2021 roku.

Przeczytaj także: Od Syrii po igrzyska paraolimpijskie: uchodźca znajduje siłę w pływaniu kajakiem

Powstaje trzecia drużyna olimpijska

Według MKOl 53 sportowców Obecnie otrzymują stypendia w ramach programu Olympic Solidarity i trenują w nowym kraju ojczystym, aby dostać się do drużyny olimpijskiej uchodźców na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Pochodzą z 12 krajów i mieszkają w 19 krajach przyjmujących. Reprezentują 13 dyscyplin sportowych, w tym lekkoatletykę, zapasy i pływanie.

16 z 53 uczonych-sportowców-uchodźców ma nadzieję wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako członkowie olimpijskiej drużyny uchodźców |  źródło: olympics.com
16 z 53 uczonych-sportowców-uchodźców ma nadzieję wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako członkowie olimpijskiej drużyny uchodźców | źródło: olympics.com

The Igrzyska ParyskieIgrzyska Olimpijskie, które odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia przyszłego roku, będą trzecimi igrzyskami olimpijskimi, w których weźmie udział grupa sportowców, którzy uciekli ze swoich ojczystych krajów, reprezentujących obecnie ponad 100 milionów ludzi. przymusowo wysiedlonych ludzi.

W 2015 roku MKOl ogłosił utworzenie zespołu uchodźców na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. W tym roku do Europy przybyło ponad milion uchodźców, uciekających przed wojnami na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji Środkowej. Rywalizacja w lekkiej atletyce, pływaniu i judo w drużynie czterech kobiet i sześciu mężczyzn była jedną z pozytywnych historii tych Igrzysk.

READ  Iga Swi-tek rozśmieszyła wszystkich, pytając o Nadala. Po finale pogratulował Djokoviæ Tenis

Licząca 29 członków kadra z Tokio była prawie trzy razy większa niż 10-osobowa pierwsza drużyna uchodźców na igrzyskach w Rio. Wybrany przez MKOl zespół składał się z 56 stypendystów.

Przeczytaj także: Wszystko o zapasach: olimpijskie marzenie Sariny Salehi

Kamienista droga do Paryża

bokser Cindy Ngamba, jedna z pięciu lekkoatletek-uchodźców startujących obecnie w Polsce, ciężko walczyła o to, by znaleźć się w miejscu, w którym jest dzisiaj. W drodze na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu musiała pokonać kilka przeszkód.

Ngamba, która dorastała w Kamerunie, ale przyjechała do Wielkiej Brytanii w wieku 11 lat, ma nadzieję reprezentować uchodźców z całego świata na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w stolicy Francji, Paryżu.

24-latka mówi, że powrót do Kamerunu jest zbyt niebezpieczny ze względu na jej seksualność. Osoby LGBT spotykają się z aresztowaniami, nadużyciami i przemocą w kraju środkowo-zachodniej Afryki.

„W moim kraju bycie gejem jest nielegalne. Gdybym tam została wysłana, mogłabym zostać pobita, uwięziona lub wpakowana w kłopoty” – powiedziała niedawno DW w wywiadzie.

Start w Polsce to ostatni krok w kierunku jej olimpijskiego marzenia.

„Możliwość bycia na szczycie sceny i sprawienia, by wszyscy spojrzeli na mnie – nie tylko jako na uchodźcę, ale jako na Cindy Ngamba; ktoś, kto się postarał” – powiedziała DW.

Przeczytaj też: ’„Moja najlepsza i ostatnia szansa” – irański uchodźca ma nadzieję urzeczywistnić olimpijskie marzenie

niosący flagę uchodźców

Inny sportowiec-uchodźca, Kasra Mehdipournejad z Iranu, który nie widział swoich rodziców ani rodzeństwa od sześciu lat, odkąd doradzili mu pozostanie w Niemczech, był chorążym drużyny uchodźców podczas Igrzysk Europejskich podczas ceremonii otwarcia 21 czerwca.

READ  Polski PKN Orlen, zarząd Lotosu zatwierdza plan połączenia

Mimo kilkukrotnego zakwalifikowania się do reprezentacji Iranu Mehdipournejad nigdy ich nie reprezentował – podała agencja informacyjna AFP zgłoszone. Pod tym względem udział w zespole ds. uchodźców dał mu nieoczekiwaną szansę na arenie międzynarodowej.

„Dowiedziałem się o programie stypendialnym dla uchodźców MKOl, złożonym w 2018 roku, a oni zaczęli mnie wspierać w 2019 roku” – powiedział 30-latek AFP. – Bez ich wsparcia nie byłoby to możliwe.

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich rozpoczęła się 21 czerwca i zakończy w niedzielę (2 lipca).

z AFP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *