Connect with us

Gospodarka

4 uporczywe problemy UE, które wciąż nawiedzają blok | Europa | Aktualności i aktualne wydarzenia z całego kontynentu | DW

Published

on

4 uporczywe problemy UE, które wciąż nawiedzają blok |  Europa |  Aktualności i aktualne wydarzenia z całego kontynentu |  DW

Wyniki niedawnego sondażu Eurobarometru zleconego przez samą Unię Europejską są jasne: obywatele bloku uważają, że najważniejszymi kwestiami, którymi powinna się zająć, są zmiany klimatyczne, pandemia COVID, opieka zdrowotna, sytuacja gospodarcza i nierówności społeczne. To tematy, które przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poruszy w najbliższą środę w swoim drugim orędziu o stanie Unii w Parlamencie Europejskim, aby podsumować osiągnięcia minionego roku i zapowiedzieć nowe działania.

Ursula von der Leyen wygłasza swoje pierwsze przemówienie na temat stanu Unii Europejskiej

W zeszłym roku Ursula von der Leyen wygłosiła przemówienie na temat pandemii w pustym pokoju

pandemia

Obecnie w Europie jest wystarczająco dużo szczepionek na COVID-19, ale gdy zbliża się spadek, wskaźnik szczepień jest nadal zbyt niski. Cel polegający na zaszczepieniu 70% dorosłych został osiągnięty, ale nie jest wystarczający ze względu na wysoce zaraźliwy wariant Delta. Ponadto wskaźniki szczepień różnią się znacznie w poszczególnych państwach członkowskich UE, od zaledwie 20% w Bułgarii do prawie 90% na Malcie.

Komisja Europejska będzie musiała nad tym popracować w nadchodzących miesiącach, powiedziała DW komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Von der Leyen utworzyła już nową agencję UE, Europejski Urząd Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych w Zdrowiu (HERA), której celem jest lepsze przewidywanie i kontrolowanie epidemii w przyszłości. Postara się ograniczyć obecne nieskoordynowane podejście, w którym wszystkie 27 państw członkowskich stosuje różne standardy i polityki.

 Dzieci z maskami w klasie

Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w szkole to tylko jeden z problemów stwarzanych przez pandemię

biznes

Bezpośrednią konsekwencją pandemii jest bezprecedensowy kryzys gospodarczy, któremu Ursula von der Leyen chce przeciwdziałać równie bezprecedensowym programem odbudowy. Uruchomienie funduszu naprawczego o wartości 750 miliardów euro (886 miliardów USD), finansowanego po raz pierwszy ze wspólnego długu, będzie w nadchodzących latach centralnym elementem polityki gospodarczej UE.

Ponieważ większość obywateli UE twierdzi, że poniosła straty gospodarcze w wyniku pandemii, oczekiwania wobec UE i tego programu naprawy są wysokie. Wiąże się to jednak również z ryzykiem, ponieważ państwa członkowskie będą coraz bardziej zadłużone, a inflacja wzrośnie wraz ze wzrostem popytu. Debata na temat tego, jak poradzić sobie z tym gwałtownym wzrostem zadłużenia we wszystkich państwach członkowskich, już się rozpoczęła.

READ  Akcje europejskie osłabiły się wraz z wagą Credit Suisse

Zmiana klimatu

Komisja chce, aby duża część pieniędzy z funduszu naprawczego została wykorzystana na „zielone” inwestycje. Celem unijnego „Zielonego Ładu” jest uczynienie z Europy do 2050 r. pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu bez znaczących emisji CO2. Ursula von der Leyen była w stanie osiągnąć ten ambitny cel. Teraz zadaniem jest wdrożenie przejścia na odnawialne źródła energii, elektromobilność i nowoczesne cyfrowe miejsca pracy z całym szeregiem przepisów i środków. Nadal nie jest jasne, w jakim stopniu każde państwo członkowskie musi zredukować szkodliwe gazy i jak cele zostaną osiągnięte.

Para z kopalni węgla obok turbiny wiatrowej

Jednym z najpilniejszych wyzwań jest przejście na energię odnawialną

spójność

Siły podziału w UE rosną. Rządy Polski i Węgier coraz częściej sprzeciwiają się podejmowanym przez Komisję i Europejski Trybunał Sprawiedliwości próbom zapobieżenia erozji praworządności w ich krajach.

Nie wszystkie państwa członkowskie wydają się mieć ten sam pogląd na europejskie wartości i prawa podstawowe. Jest to szczególnie widoczne w coraz bardziej homofobicznej polityce Polski, Węgier i niektórych innych nowych państw członkowskich.

Nierozwiązana pozostaje również kwestia solidarności UE w odniesieniu do migracji. W całym bloku społeczeństwa są głęboko podzielone, jeśli chodzi o radzenie sobie z migrantami i osobami ubiegającymi się o azyl, z których coraz więcej prawdopodobnie będzie pochodzić z Afganistanu w przyszłości.

Komisja porzuciła wszelką nadzieję na mechanizm dystrybucji i zamiast tego koncentruje się bardziej na uszczelnieniu granic zewnętrznych i zapobieganiu imigracji. Zobaczymy, jakie nowe propozycje może w tym zakresie poczynić Ursula von der Leyen, ale przynajmniej będzie mogła odnieść się do „Konferencji na temat przyszłości Europy”, która już odbywa się z udziałem zwykłych ludzi. wyniki zostaną przedstawione wiosną 2022 roku.

Premier Węgier Viktor Orban i premier Polski Mateusz Morawiecki

Bruksela toczy trwającą batalię prawną z Węgrami i Polską

Znowu z góry

Jeśli porównać te kwestie z września tego roku z tymi, o których mówiła Ursula von der Leyen w pierwszym orędziu o stanie państwa w zeszłym roku, wydaje się, że są one praktycznie identyczne, a problemy są równie duże. Ale przewodniczący Komisji spróbuje przedstawić kroki, które są obecnie podejmowane w celu ustanowienia polityki klimatycznej, stworzenia funduszu ekonomicznego i promowania cyfryzacji gospodarki jako drogi do lepszej przyszłości.

READ  AKTUALIZACJA 1 - europejskie akcje, które zostały osłabione przez wagę Credit Suisse

Po jej wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim w środę rano odbędzie się szeroko zakrojona debata, która po wakacyjnej przerwie zapoczątkuje sezon polityczny zarówno w Strasburgu, jak i Brukseli. Jednak prawdziwy postęp legislacyjny nie nastąpi, dopóki nie zakończą się wybory w Niemczech, największym państwie członkowskim bloku, i nie powstanie funkcjonujący rząd koalicyjny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *