We wtorek Iga Świątek została dopiero dziewiątą kobietą w historii, która przez cały rok od wprowadzenia komputerowego systemu rankingowego w 1975 roku pozostała numerem 1 na świecie w turnieju WTA Tour.
Świątek przeszedł już do historii, stając się pierwszym polskim zawodnikiem, który wygrał turniej singlowy wielkoszlemowy podczas French Open 2020. Jednak, aby stać się najlepszą na świecie, to, co zrobiła podczas tych dwóch tygodni w Paryżu, musiało być powtarzane tydzień po tygodniu na trasie. Z dwoma tytułami w 2021 roku zakończyła rok jako 9. miejsce na świecie, a jej nowy trener Tomasz Wiktorowski powiedział, że kolejnym celem jest zdobycie 1. miejsca na świecie w ciągu roku.
Nareszcie ktoś był gotowy rzucić wyzwanie Australijczykowi Ashowi Barty’emu, który od września 2019 roku jest czołowym graczem. Podczas gdy Świątek przegrał z nimi w półfinale Adelaide International 1 w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku, znaki wskazywały na ekscytujący mecz-high.
Reklama
Reklama
Świątek wygrał turnieje Masters w Doha i Indian Wells i 21 marca został uznany za drugiego najlepszego gracza na świecie, za Bartym.
Dwa dni później Barty, ówczesny mistrz Australian Open, zaszokował wszystkich, ogłaszając przejście na emeryturę w wieku 25 lat.
Świątek miała zostać koronowana na nowy światowy numer 1, a swój status potwierdziła wygrywając Miami Open i zostając najmłodszą kobietą, która ukończyła Sunshine Double (wygrywając Indian Wells Masters i Miami Open w tym samym roku).
Przekazanie przez Barty’ego pałeczki nr 1 Świątek nie mogło przebiegać sprawniej, ponieważ Polak dominował w WTA Tour przez pozostałą część roku z passą 37 zwycięstw (najdłuższą dla kobiety w XXI wieku) i wspaniałą – Szlemowe tytuły na Roland Garros i US Open.
„Piekarnia Igi” zrobiła furorę w mediach społecznościowych, gdy miłośniczka tiramisu Świątek z łatwością pokonała większość swoich przeciwników, rozdając 22 bułeczki (zestawy 6-0) i 21 bagietek (6-1) w 2022 roku, a jeden 67 ukończony – Rekord 8 wygranych i przegranych. W tej chwili Świątek wraz z gwiazdą piłki nożnej Robertem Lewandowskim jest największą ikoną sportu w Polsce, kraju, który nie miał długiej tradycji tenisowej, dopóki nie wdarła się na scenę.
Awans Świątka nie wynikał tylko z poprawy ich gry fizycznej. Introwertyczna Polka skupiła się też na panowaniu nad emocjami na boisku, podróżując z psycholog Darią Abramowicz na treningi mentalne, na co niewielu zawodniczek się decyduje.
Podczas gdy nadal błyszczała swoimi niesamowitymi występami, Świątek pokazała również, jak bardzo troszczy się o społeczeństwo. W geście solidarności z Ukraińcami na całym świecie po rosyjskiej inwazji Świątek bawi się żółto-niebieską wstążką (kolory ukraińskiej flagi narodowej) przypiętą do swojej bejsbolówki.
Statystyki Świątka odkąd został światowym nr
Rekord wygranych i przegranych: 62-11
Tytuły (6): 2022 – WTA500 Stuttgart, WTA1000 Rzym, French Open, US Open, WTA500 San Diego 2023 – WTA500 Doha
Zobowiązała się również przekazać nagrodę pieniężną zdobytą po zajęciu drugiego miejsca w Ostrawie w zeszłym roku na rzecz polskiej organizacji charytatywnej zajmującej się zdrowiem psychicznym. W grudniu ogłosiła, że przed świętami Bożego Narodzenia wystawi na aukcję rakietę, dzięki której wygrała Roland Garros i US Open w 2022 roku.
Sezon 2023 stawia przed Polakiem kilka podchwytliwych pytań. Jeszcze nie podbiła boisk trawiastych. Po tym, jak przez rok była w dużej mierze niekwestionowana, mogła wreszcie mieć silne rywalki w postaci Eleny Rybakiny, Aryny Sabalenki i Barbory Krejcikovej, które już pokazały, że Świątek nie jest nieomylny. Wyczerpujące wymagania tenisa turniejowego ponownie wystawią ich kondycję na próbę.
W kawałku dla Stoisko Graczy Na początku tego roku Świątek opowiedziała, jak zaczęła płakać, kiedy dowiedziała się o decyzji Barty’ego o przejściu na emeryturę w zeszłym roku. Nie mogła zrozumieć, jak ktokolwiek mógł pożegnać się z pracą w tak młodym wieku, dopóki nie zobaczyła wideo Australijczyka na Instagramie.
Świątek napisała: „Każdego roku inaczej odczuwam, jak ciężko jest być w trasie. Masz wiele zobowiązań, które musisz wypełnić i musisz nauczyć się godzić to z pracą na boisku. Zdajesz sobie sprawę, że twoim zadaniem nie jest po prostu „umieszczenie tej piłki w tym kwadracie”. Im dalej idziesz, tym bardziej się to komplikuje, a czasami, szczerze mówiąc, trochę mniej zabawne. Trudno jest utrzymać to dziecko, które masz w głowie lub w ciele, pokazujące się za każdym razem.
Gdzieś pod koniec tego samego artykułu wspomina, że nauka „odpuszczania” i nie przejmowania się tym, co ludzie o niej myślą, pomogła jej osiągnąć wyżyny.