Connect with us

Zabawa

35 pianistów z całego świata zmierzy się ze sobą na historycznych instrumentach podczas II Konkursu Chopinowskiego w Polsce

Published

on

35 pianistów z całego świata zmierzy się ze sobą na historycznych instrumentach podczas II Konkursu Chopinowskiego w Polsce

WARSZAWA, Polska (AP) — 35 uczestników z całego świata weźmie udział w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na instrumentach z epoki w październiku, poinformowali organizatorzy w czwartek.

Konkurs, rozpoczęty w 2018 roku, ma na celu promowanie historycznego wykonawstwa dzieł XIX-wiecznego polskiego kompozytora i jak największe zbliżenie się do oryginalnego brzmienia jego muzyki.

Podobnie jak 100-letni, renomowany Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, również ten służył promocji talentów muzycznych i zapoczątkowaniu międzynarodowych karier.

W tym roku uczestnicy pochodzą z 14 krajów, w tym dziesięciu pianistów z Japonii, sześciu z Polski i czterech z Włoch. Chiny, Korea Południowa, USA i Rosja będą reprezentowane po dwóch uczestników. Będzie też po jednym uczestniku z następujących krajów: Australia, Austria, Francja, Hiszpania, Kanada, Niemcy i Węgry.

Uczestnicy trzyetapowej imprezy wystąpią na historycznym Erardzie, Pleyel lub instrumenty Broadwood lub na kopiach instrumentów historycznych. Spodziewane są utwory Johana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Chopina. Oczekuje się, że sześciu finalistów wykona utwór Chopina z towarzyszeniem orkiestry.

W dniach 5-15 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się II edycja Konkursu Chopinowskich Instrumentów Historycznych. Polak Tomasz Ritter był tym jedynym Zwycięzca pierwszego konkursu w 2018 roku

Chopin, najbardziej znany i najpopularniejszy polski kompozytor i pianista muzyki klasycznej, urodził się w Żelazowej Woli pod Warszawą w 1810 roku w rodzinie Polki i Francuza.

W wieku 19 lat wyjechał do Wiednia, a następnie do Paryża, aby dalej kształcić się muzycznie. Osiadł w Paryżu, komponował, koncertował i uczył gry na fortepianie.

Tam zmarł 17 października 1849 roku i został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise. Jego serce znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie, a strzeże go Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Jego dziedzictwo i organizuje zawody.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *