Świat
33 syryjskich żołnierzy zginęło w ataku Państwa Islamskiego na autobus wojskowy
- Emily McGarvey
- wiadomości BBC
Państwo Islamskie (IS) przyznało się do piątkowego ataku, w wyniku którego zginęło co najmniej 33 syryjskich żołnierzy, a kilku innych zostało rannych.
Dżihadyści otoczyli autobus wojskowy we wschodniej prowincji Deir al-Zour przed otwarciem ognia, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii.
Ponad dziesięciu innych żołnierzy zostało rannych, a dziesiątki wciąż są zaginione.
Atak został opisany przez bojowników IS jako najbardziej śmiercionośny w tym roku.
Za pośrednictwem własnej agencji informacyjnej grupy ekstremistów, Amaq, IS poinformowało, że jej bojownicy wpadli w zasadzkę na „dwa autobusy wojskowe, zaatakowali je ciężką bronią i granatami rakietowymi” i podpalili jeden z nich.
Grupa obiecała, że takie ataki będą kontynuowane.
Syryjska agencja informacyjna Sana zacytowała źródło wojskowe, które powiedziało, że grupa „terrorystów” zaatakowała autobus wojskowy na drodze z przepompowni T2 – która znajduje się w pobliżu granicy z Irakiem na południe od miasta Deir al-Dir – na pustyni stepowej w czwartek . Zour – liczba personelu wojskowego zostało zabitych i rannych.
Przepompownia T2 była bastionem IS do czasu zdobycia jej przez armię syryjską w 2017 roku.
Na początku tego tygodnia dziesięciu syryjskich żołnierzy i prorządowych bojowników zginęło w ataku IS na dawną twierdzę dżihadystów w prowincji Raqqa, poinformowała brytyjska grupa inwigilacyjna SOHR.
Inne obszary, które również padły ofiarą ataków IS, to Raqqa i Hama, gdzie aktywiści udokumentowali zabójstwo 43 osób, w tym sił rządowych.
Od początku sierpnia członkowie IS nasilili ataki w północnej i północno-wschodniej Syrii, powiedział SOHR. Dodał, że region był świadkiem „najbardziej gwałtownej” eskalacji działań IS od czasu jego „geograficznej eliminacji”.
ISIS rządziło kiedyś 88 000 kilometrów kwadratowych terytorium rozciągającego się od północno-wschodniej Syrii po północny Irak i narzuciło swoje brutalne rządy prawie ośmiu milionom ludzi.
Jednak od 2019 roku, kiedy ugrupowanie zostało wypędzone z ostatniej twierdzy, straciło duże obszary.
Jednak ONZ ostrzega, że ISIS pozostaje stałym zagrożeniem. Ich bojownicy wciąż dokonują najazdów z kryjówek na syryjskiej pustyni i przeprowadzają ataki typu „uderz i uciekaj”.
Wojna w Syrii wybuchła po tym, jak rząd prezydenta Baszara al-Asada stłumił Arabską Wiosnę, która wywołała pokojowe protesty w 2011 roku.
Zginęło ponad pół miliona ludzi, a konflikt zmusił połowę przedwojennej ludności kraju do opuszczenia domów.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”