Connect with us

Najważniejsze wiadomości

3 rezygnują z Rady Oświęcimskiej po powołaniu polityka

Published

on

3 rezygnują z Rady Oświęcimskiej po powołaniu polityka

WARSZAWA, Polska (AP) – Trzech członków rady doradczej Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce złożyło rezygnację po tym, jak rząd powołał do rady byłego premiera i czołowego członka prawicowej partii rządzącej w kraju.

Minister kultury Piotr Gliński, który powołał Beatę Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, był zdziwiony rezygnacjami.

Określił je w piątek jako nieuzasadnione kroki, które „grożą upolitycznieniem dyskusji o najważniejszym w Polsce muzeum męczeństwa, miejscu światowego dziedzictwa”.

Pierwszym członkiem rady doradczej, który ustąpił, był filozof Stanisław Krajewski, który powiedział, że podjął we wtorek krok w proteście przeciwko tzw. „Upolitycznieniu” grupy polskich ekspertów, którzy mieli doradzać dyrektorowi muzeum.

Za nim znaleźli się historycy Marek Lasota, który również należał do partii rządzącej, oraz Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Muzeum Auschwitz.

Krajewski, który miał rozpocząć trzecią, czteroletnią kadencję, powiedział The Associated Press, że nie pamięta żadnego polityka, który kiedykolwiek został powołany do rady i czuł się nieswojo z tym posunięciem, zwłaszcza biorąc pod uwagę politykę populistycznego i nacjonalistycznego prawa i sprawiedliwości. przyjęcie.

„Trudno powiedzieć, co by się stało, ale bardzo zmieniłoby to naturę ciała” – powiedział Krajewski. „Nie chcę dziś być na tej samej radzie z wielkim politykiem z partii rządzącej”.

W oświadczeniu Ministra Kultury jest powiedziane, że „nie jest prawdą, że nigdy nie było osób zaangażowanych politycznie”.

Krajewski jest współzałożycielem działu historii powojennej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz współzałożycielem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Jest także czołowym członkiem warszawskiej społeczności żydowskiej, która od lat 70. pracuje nad ożywieniem życia żydowskiego w Polsce, która została niemal zniszczona przez Holokaust.

Po dojściu do władzy prawa i sprawiedliwości w 2015 r. Szefowie państw i rządów rozpoczęli tzw. „Historyczną ofensywę polityczną”. miał na celu budowanie dumy z przeszłości narodu. Partia wykorzystywała muzea, państwowe media i inne narzędzia do promowania patriotycznego spojrzenia na historię.

READ  Lekarz z Kolorado jedzie do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom

Polacy szczycą się rolą narodu w stawianiu oporu niemieckiej okupacji przez prawie sześć lat II wojny światowej. Rząd starał się skupić na tym aspekcie polskich zachowań w czasie wojny, w tym na tysiącach Polaków ratujących Żydów, i zniechęcał do prowadzenia śledztw w sprawie roli niektórych Polaków w okupacji wojsk niemieckich w masowych mordach na Żydach.

W ostatnich latach strategia ta doprowadziła do oskarżeń o historyczne wybielanie i wywołała międzynarodowe kontrowersje.

„Istnieje obawa, że ​​byłby to kolejny krok w kierunku włączenia Muzeum Auschwitz-Birkenau do ich polityki historycznej” – powiedział Krajewski.

Szydło jest teraz posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Studiowała etnografię i historię, pochodzi z okolic Oświęcimia, polskiego miasta, w którym znajduje się były obóz zagłady Auschwitz.

W swoim oświadczeniu minister kultury Gliński powiedział, że uważa członkostwo Szydła w Radzie za zaszczyt ze względu na „duże zaufanie społeczne”, jakim cieszy się, odnosząc się do faktu, że w 2019 roku zdobyła mandat w Parlamencie Europejskim z ponad 525 000 głosów – otrzymał więcej niż jakikolwiek inny polski kandydat.

Gliński zaznaczył również, że jej „rodzina od wielu lat mieszka w bliskim sąsiedztwie byłego obozu” i dlatego jest „cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu muzeum i wspieranie jego działalności”.

Hitlerowcy od najmłodszych lat prowadzili Auschwitz jako obóz dla polskich więźniów. Później pobliski Birkenau powstał z myślą o masowych mordach Żydów i innych osób transportowanych z całej Europy.

Do czasu wyzwolenia wojsk radzieckich z Auschwitz zamordowano tam ponad 1,1 miliona ludzi. Większość stanowili Żydzi, ale wśród ofiar znalazły się dziesiątki tysięcy Polaków, a także Romowie, jeńcy sowieccy i inni.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *