technologia
255 restauracji, 37 gwiazdek Michelin: poznaj Amerykanina, który przez rok jadł przez Singapur
Singapur (CNN) – Nikt nie chce utknąć w obcym kraju podczas globalnej pandemii.
25-letni Jon Lu, amerykański inżynier oprogramowania, powiedział, że zdecydował się pozostać w Singapurze, kiedy granice świata zaczęły się zamykać w zeszłym roku.
„Po raz pierwszy przyjechałem do Singapuru w sierpniu 2019 roku, chociaż większość czasu spędzałem za granicą w pracy” – mówi rodowity nowojorczyk. „Zacząłem mieszkać w Singapurze dopiero w marcu 2020 roku”.
Absolwent Massachusetts Institute of Technology (MIT) powiedział, że podczas swojego rocznego projektu w Azji miał wybór, gdzie pracować.
Lu, biegły łyżwiarz figurowy, który kiedyś uczestniczył w zawodach międzyuczelnianych, biegle władał językiem angielskim i mandaryńskim i ostatecznie wybrał Singapur.
Pracował głównie ciężko, uprawiając łyżwiarstwo figurowe około cztery do pięciu razy w tygodniu. Ale zrobił też to, w czym Singapurczycy są najlepsi – jedzą.
Do tej pory Amerykanin odwiedził łącznie 255 sklepów z żywnością i napojami, w tym kawiarnie i ulicznych sprzedawców, w tym 30 restauracji z oceną Michelin, łącznie 37 gwiazdek Michelin (55 gwiazdek Michelin, w tym wielokrotne wizyty).
Imponujący wyczyn, biorąc pod uwagę, że restauracje w mieście były zamknięte dla prywatnych posiłków od ponad dwóch miesięcy, nie wspominając o tym, że tymczasowo był bez interesu z powodu choroby.
Kiedy miasto weszło w ogólnokrajową częściową blokadę od 7 kwietnia do 1 czerwca 2020 r. – znaną również jako wyłącznik automatyczny – restauracje musiały oferować tylko dania na wynos. Nie przeszkodziło to Lu w dalszym jedzeniu dobrze przez pierwszą połowę tego okresu, zamawiając artykuły spożywcze nie tylko raz, ale dwa razy dziennie.
Ale to nie były zwykłe posiłki. Skupił się na wielu lokalach gastronomicznych w mieście, w tym na lokalach nagrodzonych gwiazdką Michelin, w których zabezpieczanie stolików często zajmuje tygodnie, jeśli nie miesiące.
„To był bardzo trudny czas dla branży gastronomicznej – chciałem zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby wspierać lokalne firmy” – mówi Lu, dodając, że niektóre z jego najbardziej pamiętnych posiłków z wyłącznika obwodu to domowe menu. gdzie sam musiał dokończyć naczynia.
„Odette zjadła jeden z tych posiłków w domu” – mówi Lu, któremu udało się nawet zdobyć obrus i małą roślinę doniczkową od pracowników hotelu, w którym przebywał przez miesiąc, aby odtworzyć siedzibę uznanej francuskiej restauracji w swoim pokoju.
Jon Lu, amerykański programista
Ale na początku maja Lu zaczął mieć problemy ze wzrokiem.
Lekarze zdiagnozowali u niego niedrożność żył siatkówki spowodowaną niezwykle wysokim poziomem cholesterolu LDL – prawdopodobnie z powodu nawyków żywieniowych smakoszy podczas siedmiu miesięcy ciężkich podróży i jedzenia przed zakazem.
Nie pomogło to, że siłownie i lodowiska były zamknięte.
„Pracowałem z miejscowymi specjalistami, aby leczyć objawy wizualne i zacząłem codziennie chodzić” – mówi Lu. „Przez dwa miesiące przestrzegałem również diety niskocholesterolowej i zdrowej dla serca, unikając pokarmów z dodatkiem cukru od umiarkowanego do wysokiego”.
Po dwóch miesiącach diety i biegania problemy zdrowotne Lu zostały rozwiązane. W lipcu, zaledwie kilka tygodni po tym, jak pozwolono na jedzenie podczas drugiego ponownego otwarcia miasta, ponownie zaczął wypełniać swój kalendarz rezerwacjami.
Najlepsze restauracje Lu
Amerykański inżynier oprogramowania Jon Lu cztery razy jadł kolację w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Odette, pod kierownictwem szefa kuchni Juliena Royera.
Jon Lu
Po wypróbowaniu kremów z najlepszych restauracji w Singapurze, co zajęłoby nawet recenzentowi jedzenia rok lub dwa, Lu jest dobrze przygotowana, by doradzić, gdzie znaleźć najlepsze dania w mieście.
Jego ulubione restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin to trzy wyróżnione gwiazdką Michelin restauracje Odette szefa kuchni Juliena Royera, w której Lu jadł kolację cztery razy. Bardzo ceni nowoczesną francuską restaurację za jej „niewiarygodnie wyrafinowaną i technicznie dopracowaną” kuchnię, prowadzoną przez sygnowane przez Royera danie Pigeon „Beak to Tail” i „fantastycznie smakuje”.
W kategorii japońskiej Lu wybiera wyróżnione gwiazdką Michelin Sushi Kimura, które odwiedził dwukrotnie. Mówi, że szef kuchni Tomo-o Kimura oferuje „grubsze” i „bardziej egzotyczne” kawałki ryb – takie jak Sujiko (worek łososia), Oki Aji (białojęzyczna ryba) i Usubu Hagi (ryba w skórzanej kurtce jednorożca). Nie wspominając o Kimura’s Shari (ryż do sushi), który jest „niesamowicie jędrny i przewiewny” i podawany w „idealnej temperaturze”.
Jeśli chodzi o kuchnię singapurską, Lu dba o labirynt nagrodzony gwiazdką przewodnika Michelin szefa kuchni Han Li Guang.
Restauracja słynie z prezentowania ekskluzywnych wersji lokalnych potraw – takich jak charakterystyczny Chilli Crab – które są bez wątpienia pochodzenia singapurskiego i których składniki pochodzą głównie z lokalnych źródeł. Lu deklaruje swoją listopadową wycieczkę do Labiryntu, drugą, jedną z jego ulubionych potraw po ucieczce.
Jednym z najpopularniejszych japońskich ulubionych dań Lu w Singapurze jest Sushi Kimura.
Jon Lu
Wyjątkowe menu obejmuje Ang Moh Chicken Rice i An Ode to Cairnhill Steakhouse, z których oba składają hołd babci i dziadkowi Hansa.
Oprócz restauracji ocenionych przez Michelin, Lu zwraca również uwagę na nowe restauracje. Jego ulubione nowe otwarcie, Euphoria, serwuje dania kuchni „Gastro-Botanica” stworzone przez singapurskiego szefa kuchni Jasona Tana w nagrodzonym gwiazdkami Corner House.
„Sercem Euphorii są cztery esencje roślinne, które są wytwarzane wyłącznie z warzyw” – mówi Lu. „Byłem pod wielkim wrażeniem tego, jak pyszne było każde danie, a zwłaszcza złożoność smaku składników roślinnych”.
Pomimo imponującej relacji z prestiżowych restauracji, Lu nie wierzy w „pogoń za gwiazdami”, czyli jedzenie w restauracji tylko na podstawie przyznania jej gwiazdek Michelin. W Singapurze wciąż jest 13 restauracji z gwiazdkami, których nie odwiedził.
Jej najczęściej odwiedzane miejsce w Singapurze, dwuletnia awangardowa restauracja Preludio, nie ma gwiazd.
Preludio, na czele którego stoi kolumbijski szef kuchni Fernando Arevalo, serwuje „kuchnię autorską”, której motywem przewodnim jest corocznie zmieniający się temat zwany „rozdziałami”. W swoim pierwszym monochromatycznym rozdziale Lu zachwyca się daniem Pata Negra z „niesamowitymi” smakami, łopatką wieprzową iberyjską z bułką panko i „niepowtarzalną” mieszanką przypraw – kminkiem, pieprzem cayenne i papryką – w połączeniu z pomidorami nasączonymi w dwóch marynata dzienna.
„Jako osoba, która na co dzień nie lubi powtarzać dań w ekskluzywnych restauracjach, fakt, że jadłem dziewięć razy (w 2020 r.) W Preludio, świadczy o ich pomysłowości” – mówi Lu.
Zainspirowany „Chef’s Table”
Lu mówi, że jedzenie i spożywanie posiłków to jego hobby od 2015 roku, kiedy to praktykował w centrum Chicago i był otoczony mnóstwem restauracji w odległości spaceru od jego biura.
Od tego czasu zapalony miłośnik jedzenia powiedział, że każdego roku odwiedzał co najmniej 300 różnych restauracji, zaczynając od kawiarni i zwykłych sklepów, zanim przeniósł się do lepszych lokali w 2019 roku.
Lu przypisywał swoje zainteresowanie wyśmienitą kuchnią serialowi Netflix „Chef’s Table” i był zaintrygowany tym, jak pokaz przedstawiał jedzenie jako pozornie nieograniczoną formę sztuki, ograniczoną jedynie umiejętnościami i wyobraźnią szefa kuchni.
Amerykanin mówi, że Singapur był z pewnością „najbardziej imponującym” miastem kulinarnym i że „całkiem możliwe” jest codzienne jedzenie w wysokiej jakości lokalu bez powtarzania posiłków przez lata.
„Różnorodność kuchni i różnorodność dostępnych składników (które naprawdę pokrywają każdy zakątek świata) w Singapurze jest niesamowita” – mówi Lu.