technologia
25 lat biura Happold w Polsce
Buro Happold działa w Polsce od 25 lat. Warszawskie biuro zostało otwarte w 1997 roku, początkowo skupiając się na budownictwie kubaturowym. W 2015 roku warszawski zespół przeniósł się do nowego biura w Spektrum Tower. Warszawskie biuro stale się rozwija i zbudowało solidną reputację dzięki dostarczaniu wysokiej jakości projektów w handlu detalicznym, biurach handlowych, hotelarstwie, kulturze i społeczeństwie obywatelskim.
Z okazji 25-lecia rozmawiamy z członkami naszego kierownictwa i pracownikami, którzy przez lata pracowali w warszawskim biurze. Wszyscy oni odegrali rolę przez 25 lat Buro Happold w regionie i byli świadkami wielu zmian w usługach, projektach i ludziach.
Biuro
Charakter usług inżynierskich, które wyłoniły się z Polski, bardzo się zmienił od 1997 roku. Zbigniew Czajewski jest Dyrektorem Zarządzającym w Polsce z siedzibą w warszawskim biurze. Został partnerem w 2017 roku. Mówił o zmianie rodzaju pracy, jaka wyszła z Polski w ciągu ostatnich 15 lat.
Powiedział: „Nastąpiła ogromna zmiana technologiczna we wszystkich dyscyplinach Warszawy, takich jak: Na przykład przejście od modelowania 2D do 3D i modelowania BIM do inżynierii obliczeniowej. Jakość tego, co powstaje w Polsce, bardzo się zmieniła; Moim zdaniem zapotrzebowanie rynku na ofertę Buro Happold w zakresie inżynierii multidyscyplinarnej i zintegrowanej rośnie”.
Krzysztof Staszewski, partner i szef zespołu HVAC w Warszawie, również docenia ogromne zmiany, które zaszły od powstania warszawskiego biura w 1997 roku. „Przyszedłem do Buro Happold w 2008 roku podczas intensywnego procesu wzrostu. Wraz z powiększaniem naszego zespołu zbudowaliśmy naszą markę jako jedna z najlepszych firm inżynierskich w Polsce.”
Wraz z wejściem Iana Bootha do warszawskiego biura nastąpiło przejście na ofertę inżynierii usług budowlanych (MEP) dla profesjonalistów. Ian przez 12 lat pracował w Buro Happold w Warszawie (teraz pracuje w biurze w Nowym Jorku) i odegrał kluczową rolę w transformacji. „Kiedy zaczynałem, było to przede wszystkim biuro konstrukcyjne z kilkoma posłami; Zbudowałem własny zespół MEP składający się z pięciu absolwentów i kilku inżynierów. Następnie zrestrukturyzowaliśmy się i zostałem partnerem; Kiedy odchodziłem w 2019 roku, mieliśmy około 100 inżynierów eurodeputowanych. Uważam, że Warszawa jest nadal największym biurem eurodeputowanym w Buro Happold.”
Zmiana orientacji w zakresie projektów i oferty usług to nie jedyna zmiana, jaką w ostatnich latach zaobserwowało warszawskie biuro. W 2015 roku samo biuro zmieniło się w ramach projektu modernizacji, który koncentrował się na zrównoważonym rozwoju i wydajności; są to zasady, z których dumni są wszyscy pracownicy Buro Happold w Polsce.
Przeprowadzka biurowa, obecnie zlokalizowana w Spectrum Tower w centrum Warszawy, dała Buro Happold Poland możliwość pracy w środowisku, które pomogli stworzyć, z lepszą akustyką, jakością powietrza, innowacyjnymi systemami wodnymi i zaawansowanym projektem oświetlenia; naprawdę jest to demonstracja usług i korzyści, jakie Buro Happold może zaoferować swoim klientom, a teraz także swoim pracownikom. Nowe biuro zostało zaprojektowane z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu; był to pierwszy projekt z certyfikatem WELL w Polsce i pierwsze biuro Buro Happold, które otrzymało ten certyfikat.
Decyzje projektowe tutaj nie były przypadkiem ani zbiegiem okoliczności; Wybraliśmy budynek i pracowaliśmy nad projektem, aby pokazać, co potrafimy.
Joanna Kowalska, Dyrektor Administracyjno-Handlowy
Joanna Kowalska jest Dyrektorem Administracyjno-Handlowym w Warszawie. Dołączyła do Buro Happold w 2010 roku i odegrała kluczową rolę w przeprowadzce do nowej lokalizacji. Powiedziała: „Widziałam wiele zmian! Kiedy dołączyłem, byliśmy w innym miejscu. Obecne biuro jest jak godło Buro Happold. Decyzje projektowe tutaj nie były przypadkiem ani zbiegiem okoliczności; Wybraliśmy budynek i pracowaliśmy nad projektem, aby pokazać, co potrafimy.
„Jednym z celów przeprowadzki było wypromowanie naszej nazwy i upewnienie się, że ludzie wiedzą, kim jesteśmy; To był duży wysiłek i wierzę, że przy wsparciu liderów organizacji zakończył się sukcesem.
„Pod względem świadczonych przez nas usług nasza oferta bardzo się rozwinęła, w tym przejście na modelowanie 3D. Obecnie rozszerzyliśmy również zakres usług na rzecz zrównoważonego rozwoju, takich jak analiza śladu węglowego i analiza energetyczna. Wydaje się, że ludzie są bardzo zainteresowani rozwojem tych obszarów, mimo że są to nowe specjalizacje na polskim rynku.”
Człowiek
Zbigniew Czajewski powiedział: „Przeprowadzka Buro Happold w Polsce była ogromna. Zanim Ian Booth zaczął 15 lat temu, warszawskie biuro było praktycznie jednym specjalistycznym biurem oferującym głównie inżynierię budowlaną. Dołączyłem rok po Ianie, kiedy w biurze było około 40 osób; Obecnie 140 pracowników zapewnia inżynierię budowlaną, usługi MEP, usługi w zakresie zrównoważonego rozwoju i doradztwo w zakresie emisji dwutlenku węgla. Mamy wyjątkową pulę utalentowanych ludzi, którzy dobrze się dogadują; Relacje budowane są na szacunku, docenieniu i pracy zespołowej, z silną pasją do tego, co robimy.”
Ian Booth kierował warszawskim biurem przed powrotem do Nowego Jorku i czule wspomina swój czas spędzony w Polsce, a zwłaszcza zespół, który tam zbudował. „Zespół w Warszawie składa się z dokładnych, szczegółowych, rzetelnych i pracowitych inżynierów. Rozwinięte umiejętności, akceptacja oprogramowania Revit i poziom koordynacji nie mają sobie równych. Umiejętności, które posiadają – strukturalnie i pod względem posłów do PE – uwidaczniają się w jakości pracy. Zaangażowanie i umiejętność realizacji każdego projektu robi wrażenie.”
Zespół w Warszawie składa się z dokładnych, szczegółowych, rzetelnych i pracowitych inżynierów.
Ian Booth, współpracownicy
Pracując z firmą przed, w trakcie i po przeprowadzce oraz w ostatnim okresie rozwoju, Joanna rozumie potrzebę posiadania odpowiednich ludzi, aby zapewnić tętniące życiem miejsce pracy, które przynosi innowacyjne i znaczące wyniki. „Musimy wykazać się zwinnością i zdolnością do proaktywności. Rzeczy mogą być dość nieoczekiwane! Często zdarzają się niespodzianki i nieoczekiwane rzeczy; To dynamiczne biuro i często nie wiemy, czego się spodziewać następnego dnia.
„Mieliśmy wyzwania, jak wszyscy inni podczas Covid-19. Otrzymaliśmy wiele pomocnych informacji od globalnego zespołu BHP w Wielkiej Brytanii. Nigdy nie zamknęliśmy się całkowicie i przez cały czas byliśmy biurem operacyjnym. Zwłaszcza na froncie technicznym i projektowym radziliśmy sobie dobrze, z dużym wsparciem ze strony liderów zespołu.
Krzysztof Staszewski zgadza się, że ludzie w warszawskim biurze czynią z niego wyjątkowe miejsce pracy. „Ludzie wnoszą największą wartość do naszego biura. Udało nam się zbudować wyjątkowy zespół; Jesteś w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom technicznym i pracować nad złożonymi projektami w dowolnym miejscu na świecie.”
Projekty
Warszawskie biuro przeszło na oferowanie kompleksowego pakietu usług inżynierskich w Polsce i poza nią. Obecnie w centrum uwagi znajdują się projekty komercyjne i kulturalne, aw ostatnich latach kilka projektów wysokościowców i centrów kulturalnych. Produkcja warszawskiego biura rosła wraz ze wzrostem; szczególny nacisk położono na projekty kulturalne, a także wysokie budynki i drapacze chmur.
Ian Booth jest dumny z różnorodności i głębi projektów, które wyłoniły się z warszawskiego biura w ostatnich latach. „Pracowaliśmy przy najważniejszych projektach infrastrukturalnych i kulturalnych w Polsce, m.in. przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Wojska Polskiego i kilku stacjach metra w Warszawie. Pracowaliśmy również przy zagranicznych ambasadach i wielu wieżowcach. Podczas mojego pobytu w Warszawie spędziliśmy dużo czasu nawiązując fantastyczne relacje z niektórymi z najważniejszych architektów w regionie.”
Zbigniew Czajewski powiedział: „Jeśli spojrzymy i porównamy nasze dotychczasowe portfolio projektów, siła marki jest teraz zupełnie inna. Jesteśmy znani z jakości i umiejętności pracy przy trudnych i nietuzinkowych projektach. Obecnie ukończyliśmy i oddaliśmy do użytku pięć wieżowców, a kilka kolejnych projektów wysokościowych zostało ukończonych lub jest w przygotowaniu. Wieżowiec Q22 był pierwszym wieżowcem dostarczonym przez warszawskie biuro; To jeden z najlepszych drapaczy chmur w mieście.”
Joanna Kowalska skupia się również na usprawnieniu pracy polskiego zespołu Buro Happold na wysokich budynkach. Pierwszym wieżowcem w jej książkach był wieżowiec Q22 w Warszawie. Joanna powiedziała: „Miło jest być zaangażowanym w kształtowanie panoramy Warszawy. Kiedy dołączyłem do pracy w 2010 roku, nie mieliśmy możliwości ani możliwości pracy przy wysokich budynkach.
„Pierwszą rzeczą, nad którą pracowaliśmy, był Q22; to budynek sąsiadujący z naszym biurem, więc możemy wyjrzeć przez okno i go zobaczyć. Od tego czasu wybudowaliśmy kilka kolejnych i staliśmy się czołowym biurem projektowym wieżowców w Polsce. Myślę, że rozwijanie tej umiejętności to dla nas wielkie osiągnięcie.”
Adrianna Gilewska jest koordynatorem ds. marketingu w Warszawie i zgadza się, że drapacze chmur są imponującą częścią osiągnięć warszawskich biur i podziwia Varso Tower, najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Buro Happold świadczyło szereg multidyscyplinarnych usług inżynieryjnych, w tym projektowanie konstrukcji, doradztwo energetyczne i inżynierię usług budowlanych.
Adrianna powiedziała: „Doceniam też projekty, które tworzą nowe środowiska i kształtują dzielnice. Inne, o których chciałbym wspomnieć, to Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sinfonia Varsovia, ponieważ zmienią one swoje otoczenie i będą miały wpływ; Myślę, że naprawdę pomogą stworzyć coś ważniejszego niż sam budynek.” Sinfonia Varsovia Centrum to pionierski projekt kulturalny w Polsce; Będzie to nowe centrum kulturalne w Warszawie, w którym będzie mieścić się warszawska Filharmonia Narodowa.
Rozwój Warszawy w prężne, multidyscyplinarne biuro to w dużej mierze zasługa osób, które pracowały tam przez ostatnie 15 lat; został przekształcony w kluczową bazę europejskich operacji Buro Happold. Przyszłość warszawskiego biura wydaje się świetlana, z coraz większymi możliwościami kształtowania i wpływania na społeczności, dzielnice i miasta w Polsce i poza nią.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”