Connect with us

Gospodarka

20 lat Polski w Unii Europejskiej – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Published

on

20 lat Polski w Unii Europejskiej – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Przeprowadziliśmy wywiady z wyższymi urzędnikami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat korzyści płynących z członkostwa Polski w Unii Europejskiej i jego znaczenia dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Oto ich odpowiedzi.

Większa mobilność studentów i naukowców. Nauka bez ograniczeń

Minister Dariusz Wieczorek zwraca uwagę na ogromną wartość możliwości studiowania za granicą. „Minęło 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. (…) Dziś wszyscy widzimy, że bez UE nie byłoby tych wspaniałych dróg, środków transportu, szkół i przedszkoli. (…) Dla studentów to świetna okazja do studiowania i odbycia stażu za granicą, świetna szansa na poznanie nowych ludzi, nowych technologii i nowych rozwiązań, które sprawdzają się w innych krajach. To ogromna zaleta. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, abyśmy tego nie stracili i mogli pozostać poważnym partnerem Unii Europejskiej w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Wiceminister Maciej Gdula mówił o roli i znaczeniu wiodącego w Europie programu wymiany studentów. „Byłam koordynatorką programu Erasmus w Instytucie Socjologii i co roku wysyłałam na Erasmusa kilkadziesiąt osób za granicę; wrócili szczęśliwi, usatysfakcjonowani i pełni entuzjazmu dla Unii Europejskiej. Na przestrzeni lat z programu Erasmus w Europie skorzystało 14 milionów studentów. To ludzie, którzy rozumieją, że Europa to szansa na naukę w różnych miejscach, rozwój i poznanie innych Europejczyków. To ogromna wartość, jakiej nie ma w innych regionach świata. Dzięki temu Europa jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym.”

„Dla mnie, jako naukowca, najważniejszym aspektem Unii Europejskiej jest swoboda prowadzenia badań w krajach UE i studiowania w różnych częściach Europy. Dla mnie, jako Polki, Europejki i matki, jakość infrastruktury jest lepsza, a moje dzieci mają swobodę wyboru, dokąd chcą jechać.” Wiceminister Maria Mrówczyńska podkreśliła te cztery zalety.

Na podobny aspekt naszego członkostwa w UE zwróciła uwagę szefowa gabinetu politycznego ministra Zuzanna Hazubska. „Unia Europejska to jednolity obszar badawczy, który umożliwia niezakłócony przepływ naukowców, wiedzy i technologii. Reprezentuje miliardy euro na edukację, badania, stypendia i projekty. Silna Unia Europejska to nauka bez granic.”

READ  Chiny obniżają stosunki dyplomatyczne z Litwą w stosunku do Tajwanu - EURACTIV.com

Wsparcie finansowe

Andrzej Sceptycki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jako jedną z zalet wejścia Polski do struktur UE wymienia m.in. wsparcie finansowe dla polskich badań. „W obszarze nauki i szkolnictwa wyższego możliwość wyjazdów zagranicznych zawdzięczamy wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Ćwierć wieku temu nasi studenci nie mieli dokąd pójść, a naszym naukowcom brakowało środków na prowadzenie badań. Zmieniło się to znacząco dzięki programom takim jak Erasmus+ dla studentów, ale także dla wykładowców, czy Horyzont Europa czy ERC Grants – wsparcie finansowe dla wiodących polskich badań. To podstawowe narzędzia umożliwiające rozwój nauki i szkolnictwa wyższego.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *