Świat
14 lat później NATO odnawia przysięgę złożoną Ukrainie
BUKARESZT (AP) – NATO powraca we wtorek na miejsce jednej ze swoich najbardziej kontrowersyjnych decyzji, zamierzając powtórzyć swoje przyrzeczenie, że Ukraina – obecnie cierpiąca z powodu 10-miesięcznej wojny z Rosją – pewnego dnia stanie się największym na świecie sojuszem wojskowym, dołączy do świat.
Ministrowie spraw zagranicznych NATO spotykają się przez dwa dni w Pałacu Parlamentu w stolicy Rumunii Bukareszcie. Tam w kwietniu 2008 r. prezydent USA George W. Bush przekonał swoich sojuszników do otwarcia drzwi na Ukrainę i Gruzję, mimo gwałtownych sprzeciwów Rosji.
„NATO z zadowoleniem przyjmuje euroatlantyckie aspiracje Ukrainy i Gruzji do członkostwa w NATO. Uzgodniliśmy dzisiaj, że kraje te staną się członkami NATO” – napisali przywódcy w oświadczeniu. Obecny na szczycie prezydent Rosji Władimir Putin określił to jako „bezpośrednie zagrożenie” dla bezpieczeństwa Rosji.
Około czterech miesięcy później wojska rosyjskie zaatakowały Gruzję.
Niektórzy eksperci nazywają decyzję w Bukareszcie ogromnym błędem, przez co Rosja czuje się osaczona przez coś, co wydaje się być stale rozszerzającym się NATO. NATO odpowiada, że nie nakłania gangów do przystąpienia, a niektóre z nich złożyły wniosek o członkostwo, aby szukać ochrony przed Rosją – tak jak teraz robią to Finlandia i Szwecja.
Ponad 14 lat później NATO zobowiąże się w tym tygodniu do długoterminowego wsparcia Ukrainy w obronie przed rosyjskimi atakami powietrznymi, rakietowymi i naziemnymi – z których wiele uderzyło w sieci energetyczne i inną infrastrukturę cywilną oraz pozbawiło miliony ludzi prądu i ogrzewania .
„NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Nie wycofamy się” – obiecał w zeszłym tygodniu najwyższy cywilny urzędnik organizacji, sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
Macedonia Północna i Czarnogóra dołączyły w ostatnich latach do kierowanej przez USA organizacji. Czyniąc to, powiedział Stoltenberg, „pokazaliśmy, że drzwi do NATO są otwarte i że to sojusznicy NATO i kraje kandydujące decydują o członkostwie. To jest też przesłanie dla Ukrainy”.
Na tym spotkaniu w Bukareszcie NATO prawdopodobnie złoży nowe obietnice nieśmiercionośnego wsparcia dla Ukrainy: paliwa, generatorów prądu, środków medycznych, sprzętu zimowego i zakłócaczy dronów.
Poszczególni sojusznicy prawdopodobnie zapowiedzą też nowe dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę – głównie systemów obrony powietrznej, które Kijów tak desperacko stara się chronić na swoim niebie. NATO jako organizacja nie zaoferuje takich dostaw, aby nie zostać wciągniętym w wielką wojnę z Rosją dysponującą bronią nuklearną.
Ale ministrowie wraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą również będą myśleć nieszablonowo.
„W dłuższej perspektywie pomożemy Ukrainie przejść od sprzętu z czasów sowieckich do nowoczesnych standardów, doktryny i szkolenia NATO” – powiedział Stoltenberg. Nie tylko poprawi to siły zbrojne Ukrainy i pomoże im w lepszej integracji, ale także spełni niektóre warunki członkostwa.
Jednak Ukraina nie wejdzie do NATO w najbliższym czasie. Po zaanektowaniu Półwyspu Krymskiego i rosyjskich oddziałach oraz promoskiewskich separatystów zajmujących część południa i wschodu, nie jest jasne, jak w ogóle będą wyglądać granice Ukrainy.
Wielu z 30 sojuszników uważa, że teraz należy skupić się wyłącznie na pokonaniu Rosji.
Ale nawet gdy presja ekonomiczna – wysokie ceny energii elektrycznej i gazu oraz inflacja, wszystko zaostrzone przez wojnę – narasta na wielu sojusznikach, Stoltenberg nie popchnie Ukrainy do rozmów pokojowych, a dyplomaci NATO i europejscy rzeczywiście twierdzą, że Putin nie jest gotowy, wydaje się, że nadejdą na stół.
„Większość wojen kończy się negocjacjami” – powiedział. „Ale to, co dzieje się przy stole negocjacyjnym, zależy od tego, co dzieje się na polu bitwy. Dlatego najlepszym sposobem na zwiększenie szans na pokojowe rozwiązanie jest wsparcie Ukrainy”.
W Bukareszcie będą również ministrowie spraw zagranicznych Bośni, Gruzji i Mołdawii – trzech partnerów NATO, które według NATO znajdują się pod rosnącą presją Rosji. Stoltenberg powiedział, że NATO „podejmie dalsze kroki, aby pomóc im w ochronie ich niezależności i wzmocnieniu ich zdolności do samoobrony”.
___
Cook relacjonował z Brukseli.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”