Connect with us

Gospodarka

12-miesięczny deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski w kwietniu powyżej 3% z…

Published

on

12-miesięczny deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski w kwietniu powyżej 3% z…

(MENAFNING)

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w kwietniu 3,9 mld euro (konsensus 2,3 mld euro, nasza prognoza 3,2 mld euro), po deficycie 3,0 mld euro w marcu. Szacujemy, że saldo w ujęciu 12-miesięcznym pogorszyło się do -3,0% PKB z -2,2% PKB (największy 12-miesięczny deficyt od kwietnia 2013 r.). Deficyt w handlu towarami wyniósł w kwietniu 2,5 mld euro po 3,3 mld euro w marcu. W skumulowanym okresie 12 miesięcy odpowiada to wzrostowi deficytu z około 1,7% PKB do 2,2% PKB. Nadwyżka salda usług wynosząca 2,2 mln euro nie była w stanie zrekompensować wysokich deficytów: dochodów pierwotnych (2,8 mln euro) i wtórnych (0,9 mln euro).

Wyniki handlu zagranicznego w kwietniu 2022 roku odzwierciedlają skutki wojny na Ukrainie: wzrost rachunków za import paliw i załamanie handlu z Rosją. Roczna dynamika importu towarów, wyrażona w euro (22,6% r/r), znacznie przewyższała dynamikę eksportu (6,7%).

Komunikat Narodowego Banku Polskiego wskazuje na istotny wpływ zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw i wojny na Ukrainie na handel zagraniczny Polski. Globalne zakłócenia przyczyniły się do spadku eksportu części samochodowych, telewizorów i sprzętu AGD. Gwałtowny spadek sprzedaży do Rosji spowodował również spadek dynamiki eksportu – w kwietniu 2022 r. Rosja spadła z 7. miejsca rok temu na 23. wśród największych partnerów eksportowych Polski. Wysoka dynamika importu spowodowana była o 75% wyższymi niż przed rokiem cenami ropy naftowej oraz rekordowo wysokimi cenami gazu ziemnego i węgla. W kwietniu Rosja nie była już głównym kierunkiem importu węgla i produktów rafinacji ropy naftowej, zastępując odpowiednio Australię i Niemcy.

– Chińska polityka „zero-Covid” i lokalne blokady w Szanghaju utrudniają rozładowanie napięć w globalnych łańcuchach dostaw. O reakcji polskich firm na zakłócenia w handlu międzynarodowym piszemy w naszym raporcie Polska w globalnych łańcuchach dostaw podczas pandemii i wojny (Link: [The report is in Polish, its English version will be available late this week].

READ  Emocje rosną, gdy Polska przygotowuje się do przeprowadzenia wyborów krajowych wysokiego ryzyka

Dzisiejsze dane są nieco negatywne dla złotego, ponieważ pogorszenie wskaźników równowagi zewnętrznej postępuje bardzo szybko, choć jest to głównie spowodowane czynnikami zewnętrznymi – pandemią i wojną. Na kurs złotego nadal wpływa wojna na Ukrainie i oczekiwania na dalsze podwyżki stóp NBP oraz napływ środków unijnych z Narodowego Planu Naprawy. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dalszego wzrostu deficytu na rachunku obrotów bieżących do około 5% PKB do końca roku.

Rachunek bieżący Polski i bilans handlowy w marcu, narastająco 12 miesięcy, % PKB

Szacunki ING oparte są na danych NBP.

MENAFN13062022000222011065ID1104367549


Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność jakichkolwiek informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym sprzedawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *