Świat
10 najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie; Wiedeń i Kopenhaga na czele listy: EIU
Według Global Liveability Index 2024 opracowanego przez Economist Intelligence Unit Wiedeń w Austrii jest miastem na świecie, w którym żyje się najlepiej.
Aleksander Spatari | chwila |
Dzięki swoim najlepszym wynikom w obszarach stabilności, opieki zdrowotnej, edukacji i infrastruktury Wiedeń znalazł się w tym roku na szczycie listy, tuż za nim plasują się jego odpowiedniki z Europy Zachodniej: na drugim miejscu Kopenhaga (Dania) i na trzecim Zurych (Szwajcaria). .
Chociaż Wiedeń zajął najwyższe miejsce na liście, według EIU miasto odniosło niewielkie straty w kategoriach kultura i środowisko „z powodu braku dużych wydarzeń sportowych”. Globalny Wskaźnik Jakości Życia za rok 2024.
„Wskaźnik jakości życia EIU nieznacznie wzrósł w ciągu ostatniego roku” – czytamy w raporcie. „Spadek stabilności i infrastruktury w wielu miastach krajów rozwiniętych został zrównoważony strukturalną poprawą zdrowia i edukacji w kilku miastach krajów rozwijających się”.
Według EIU, oto 10 miast na świecie, w których żyje się najlepiej.
- Wiedeń, Austria
- Kopenhaga, Dania
- Zurych, Szwajcaria
- Melbourne, Australia
- Calgary, Kanada
- Genewa, Szwajcaria
- Sydney w Australii
- Vancouver, Kanada
- Osaka, Japonia
- Auckland, Nowa Zelandia
Do tegorocznej dziesiątki najlepszych znalazły się cztery miasta z regionu Azji i Pacyfiku: australijskie miasta Melbourne i Sydney, a także Osaka w Japonii i Auckland w Nowej Zelandii.
Melbourne, Sydney i Vancouver znalazły się w tym roku w pierwszej dziesiątce, ale spadły „z powodu znacznego niedoboru mieszkań” – podaje EIU. Z tego samego powodu Toronto spadło w tym roku na 12. miejsce, po tym jak przez poprzednie dwa lata znajdowało się w pierwszej dziesiątce.
Europa Zachodnia wypadła najlepiej na świecie pod względem jakości życia, uzyskując ogółem 92 punkty na 100. Jednak z raportu wynika, że jakość życia pogorszyła się od zeszłego roku ze względu na wzrost liczby protestów i przestępczości, które zaważyły na kategorii „stabilność”.
Ameryka Północna była drugim najlepszym regionem ze średnią 90,5 na 100 i osiągnęła najwyższe notowania w zakresie edukacji. Jednakże trwający kryzys mieszkaniowy w Kanadzie spowodował spadek zasobów infrastruktury w regionie, twierdzi EIU.
Jakość życia w miastach azjatyckich na całym świecie stale rośnie. Szczególnie Hongkong odnotował największy skok w tegorocznym badaniu, awansując z 61. na 50. miejsce.
„Chociaż krajobraz polityczny Hongkongu nie osiągnął jeszcze poziomu sprzed 2019 r., [stabilized]a ryzyko zakłóceń spowodowanych masowymi protestami jest obecnie znikome” – stwierdziło EIU.
„Przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego i przepisy lokalne wprowadzone na początku 2024 r. przywróciły stabilność polityczną, ale ta zmiana wyniku stanowi ogromny kompromis dla społeczeństwa obywatelskiego Hongkongu, o czym świadczy pogarszający się wynik miasta w naszym oddzielnie publikowanym Indeksie Demokracji” – stwierdził EIU.
10 miast w Azji, w których żyje się najlepiej:
- Melbourne, Australia (4. miejsce na świecie)
- Sydney, Australia (7. miejsce)
- Osaka, Japonia (9. miejsce)
- Auckland, Nowa Zelandia (9. miejsce)
- Adelajda, Australia (11. miejsce)
- Tokio, Japonia (14. miejsce)
- Perth, Australia (15. miejsce)
- Brisbane, Australia (16. miejsce)
- Wellington, Nowa Zelandia (20. miejsce)
- Singapur, Singapur (26.)
Singapur, zajmujący 26. miejsce na świecie, również odnotował duży skok i był drugim co do wielkości wzrostem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mały kraj Azji Południowo-Wschodniej uzyskał pełny wynik 100 punktów w kategorii opieka zdrowotna.
Japońskie miasta Osaka i Tokio również znalazły się w pierwszej dziesiątce w Azji. „Jako najbardziej zaludnione miasto z pierwszej dwudziestki, Tokio zasługuje na dodatkowe uznanie za zdolność do utrzymywania wysokich standardów świadczenia usług publicznych i bezpieczeństwa pomimo ogromnej populacji” – stwierdziło EIU.
Jednak jakość życia w indyjskich miastach spadła, częściowo z powodu złej jakości powietrza w kraju. „Rozwój infrastruktury jest również priorytetem rządu, ale biorąc pod uwagę wielkość i położenie geograficzne kraju, poprawa sytuacji zajmie trochę czasu” – stwierdził EIU.
„Spośród 58 azjatyckich miast uwzględnionych w indeksie, 16 osiągnęło najwyższą jakość życia (wynik powyżej 80)” – powiedział Barsali Bhattacharyya, zastępca dyrektora ds. przemysłu w EIU.
„Jednak 11 azjatyckich miast uzyskało wynik poniżej 60. W tym momencie jakość życia definiujemy jako poważnie obniżoną, ponieważ miasta te zmagają się z trudnymi do przezwyciężenia problemami strukturalnymi, politycznymi i klimatycznymi” – stwierdziła.
Kategoria Stabilność odnotowała w tym roku największy spadek ze wszystkich pięciu kategorii. Z raportu wynika, że spadek ten został spowolniony przez konflikty geopolityczne, niepokoje społeczne oraz trwający kryzys mieszkaniowy i przestępczość w wielu objętych badaniem miastach.
W ostatniej dziesiątce miejsc dominują miasta Afryki Subsaharyjskiej oraz Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Według raportu Damaszek w Syrii i Trypolis w Libii to dwa miasta o najniższej jakości życia po niepokojach, które zdewastowały ich gospodarki.
Ukraiński Kijów zajmuje 9. miejsce na liście najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie, ponieważ kraj w dalszym ciągu zmaga się z aktywnym konfliktem zbrojnym po inwazji Rosji w lutym 2022 r.
Największy spadek w tym roku odczuła Tel Awiw, stolica Izraela, spadając z 20 miejsc na 112. w światowych rankingach. Powodem tego jest trwająca od 7 października wojna z Hamasem. Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1200 osób, a ponad 37 000 Palestyńczyków. według Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Czy chciałbyś zarobić coś dodatkowego poza swoją główną pracą? Zapisać się do Nowy kurs online CNBC: Jak zarabiać pasywny dochód w Internecie aby dowiedzieć się więcej o typowych źródłach dochodu pasywnego, wskazówkach na początek i historiach sukcesu z życia wziętych.
Plus, Zapisz się na biuletyn CNBC Make It aby uzyskać porady i wskazówki dotyczące osiągnięcia sukcesu w pracy, z pieniędzmi i w życiu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”